BANSKÁ BYSTRICA – Mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici schválilo v utorok na svojom poslednom tohtoročnom zasadnutí zákon roka. Vyrovnaný mestský rozpočet na budúci rok počíta s príjmami a výdavkami v objeme 103,5 milióna eur. Nielen o rozpočte sa rozprávame s primátorom mesta Jánom Noskom.
Je známy a schválený rozpočet na budúci rok. Ste spokojný?
Všetky samosprávy mali so zostavovaním rozpočtu obrovský problém a nepoznám ani jednu, ktorá by nemala. Inak to nebolo ani v Banskej Bystrici. Je to zložité obdobie. Legislatívne zmeny nám zobrali z očakávaných zdrojov a prognózy sa v priebehu roka menili. Bohužiaľ, nepriaznivým smerom, a rozpočet sa veľmi ťažko zostavoval. Zostavili sme vyrovnaný rozpočet na úkor škrtov v tom, na čo sme boli v minulosti zvyknutí. Takým spôsobom, aby sme dokázali pokryť a zabezpečiť tie základné kompetencie mesta. Myslím si, že ani nikto z poslancov nie je úplne spokojný, ale tento rozpočet nám umožňuje, aby sme aj v ďalšom období mohli pokračovať v rozvojových projektoch. Samozrejme, budeme pokračovať v rokovaniach s vládou a ďalšími ministerstvami, aby sme hľadali možnosti, ako tento nelichotivý stav kompenzovať. Základné funkcie mesta budú fungovať, dokonca sme vyčlenili sumu zhruba 10,6 milióna eur na investičné zámery v meste.
A čo dotácie športovcom?
Keďže situácia nie je ekonomicky priaznivá, rozhodli sme sa aj tento rok neposkytnúť priame dotácie formou komisií a primátorských dotácií. Pomôžeme športovcom inak. Nastavíme systém tak, aby sme im pomohli s financovaním športovej infraštruktúry. Sú to naše telocvične, základné školy i športoviská, ktoré sú v správe mesta – mestský mládežnícky štadión v Radvani, plaváreň či zimný štadión. Toto môže byť istá pomoc pre množstvo športových klubov a uvidíme v priebehu roka, ako sa bude situácia vyvíjať; budeme zvažovať, či ešte bude možné nejako ten šport v meste podporiť.
Viaceré samosprávy majú doslova existenčné problémy. V Košiciach je situácia alarmujúca a plánujú tam dokonca odpratávať sneh až potom, keď ho bude viac ako 9 centimetrov. Majú sa obávať niečoho podobného aj Banskobystričania?
My nie sme v situácii, ako sú Košice. Aj keď sme mali schodok pri posledných prognózach niekde na úrovni 4 až 5 miliónov eur, podarilo sa nám to zrovnať. Takže obyvatelia mesta sa nemusia obávať, základné funkcie budú zabezpečené.
Rok 2023 je na konci. Aký bol pre Banskobystričanov, čo sa podarilo samospráve zrealizovať?
Treba to poňať komplexnejšie, lebo to nie je iba o veľkých investíciách. Je to aj tá neviditeľná práca na projektovej príprave, zámeroch, ktoré stále potrebujeme posúvať. To je niečo, čo ľudia nevidia, ale je za tým množstvo energie úradu i ďalších inštitúcií, s ktorými musíme komunikovať. Napriek tomu si dovolím spomenúť vybudovanie cyklomosta za zhruba 3,6 milióna eur. Bola to veľká investícia a myslím si, že po otvorení ho ľudia ocenia a po dobudovaní celej kostry cklotrás v meste to bude komplexný projekt, ktorý prepojí mestské časti a umožní obyvateľom celého mesta dostať sa na druhú stranu ponad diaľnicu R1 a pokračovať cyklochodníkom smerom na Zvolen.
A ďalšie projekty?
Boli sme úspešní v projekte SK-Klíma. Išlo o rekonštrukciu Materskej školy na Šalgotariánskej, a to v budovaní dažďových záhrad. Podarilo sa aj veľa vecí v dopravnej infraštruktúre. Ide napr. o rekonštrukciu malého mosta na Mládežníckej ulici, ktorý dlhé roky chátral. Rekonštrukcie ďalších mostov nás čakajú. Hodnotím rok 2023, hoci nebol jednoduchý, ako celkom dobrý. Podarili sa nám veci, ktoré sme očakávali, ale sú aj veci, ktoré sa nám nie celkom vydarili. Niektoré projekty, kde sme mali očakávania, sa nám nepodarilo zrealizovať do takého stavu, ako sme predpokladali, a dokončovacie práce budeme realizovať budúci rok.
O čo ide?
Je to napríklad oddychová zóna Tajovka či rekonštrukcia cesty do Malachova. Tu nás zaskočilo počasie a nestihli sme to dokončiť. Možno ešte také 2 týždne, ale nevyšlo to. Kvôli dodržaniu technologických postupov sme museli práce prerušiť a odložiť na budúci rok. Stále sme dlžní obyvateľom dobudovanie parkovísk na sídlisku Sásová. Tu treba povedať, že je to proces, ktorý sa začal v roku 2018. Potom nám do toho vstúpilo Združenie domových správ, ktoré sa tak automaticky stalo účastníkom všetkých ďalších konaní, do ktorých vstupuje. Verím, že budúci rok s výstavbou týchto 227 parkovacích miest začneme.
Ako to bude s parkovaním v meste, pribudnú ďalšie parkovacie miesta?
Máme pripravené parkoviská na Poľnej ulici, kde súťažíme zhotoviteľa a na jar by sa mohlo začať s prácami a vybudovaním 33 parkovacích miest. Máme ambíciu zaviesť reguláciu parkovania a finalizujeme celý systém. V roku 2025 sa končí zmluva so spoločnosťou EEI a mesto má ambíciu prebrať celý parkovací systém na seba a spravovať si ho samo.
Čo plánuje mesto v roku 2024?
Máme vyčlenené zdroje vo výške zhruba 10,6 milióna eur na investičné zámery. Chceli by sme začať s realizáciou spomenutých cyklotrás. Ďalej je to zámer so zelenými sídliskami, takisto rekonštrukcia mestského parku, budovanie fotovoltiky vo vybraných materských školách, či príprava projektovej dokumentácie na zariadenia sociálnych služieb. Zámerov je dosť a pribudnú ešte určite ďalšie projekty.
Čaká Banskobystričanov na budúci rok nejaké unikátne kultúrne, spoločenské či športové podujatie?
Budúci rok sa v Banskej Bystrici uskutočnia juniorské Majstrovstvá Európy v atletike, po minuloročnom Európskom olympijskom festivale mládeže asi druhé najväčšie podujatie, aké sa u nás za posledné (možno) desaťročia konalo. Sme radi, že infraštruktúra, akú Banská Bystrica má, umožňuje takého podujatie zorganizovať. Chce to, samozrejme, aj nejakú podporu zo strany mesta. My sme boli oslovení Slovenským atletickým zväzom, či je možné odpustiť pre akreditovaných účastníkov, športovcov, poplatok za ubytovanie. Je to výške 2 eurá. Toto podujatie nie je len o športovcoch, ale aj ich príbuzných a množstve sprevádzajúcich ľudí, ktorí prídu do Banskej Bystrice. Ja si myslím, že tento benefit, ktorý ponúkame Slovenskému atletickému zväzu, sa nám násobne vráti. Títo ľudia v meste totiž minú na svoju réžiu určite viac ako tie 2 eurá. Má to teda ekonomické plus pre podnikateľské subjekty, ubytovacie i stravovacie zariadenia. Ja som tomuto podujatiu veľmi rád, myslím si, že Banskú Bystricu zviditeľní na mape Európy.