Renáta obžalovaná z podpory terorizmu: Podľa súdu je vinná z ohrozovania výchovy detí

BANSKÁ BYSTRICA – Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici vyhlásil rozsudok v prípade Renáty D. Žena, ktorá čelila obžalobe z podpory terorizmu, je podľa verdiktu vinná a senát jej vymeral za prečin ohrozovania výchovy detí dvojročný podmienečný trest s odkladom na tri roky. Podporu terorizmu sa nepodarilo prokurátorovi preukázať.  

teroristka4 Renáta svoju vinu odmieta. Na fotografii s obhajcom Rastislavom Urbánim. Foto: Mário Kaprálik

Odsúdená Renáta čelila obžalobe pre obzvlášť závažné zločiny založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, vojnového bezprávia a prečin ohrozovania mravnej výchovy mládeže.

Žena totiž aj so svojimi maloletými deťmi zhruba pred 9 rokmi vycestovala na územie Sýrie s cieľom pripojiť sa k manželovi zubárovi, už ako bojovníkovi teroristickej organizácie Islamský štát. Súd Renáte ale za vinu nekladie to, že terorizmus otvorene podporovala bojovými operáciami, ale to, že svoje deti zobrala do Sýrie, kde podliehali výchove Islamského štátu. Rozsudok nie je právoplatný, pretože prokurátor sa odvolal.

V stredu pred vynesením rozsudku v pojednávacej miestnosti prehrávali zvukové a obrazové záznamy, ktoré vznikli v Sýrii. Na jednom z videí malý chlapec, oblečený v tunike a s kuklou na hlave, strieľa zo samopalu a pri ňom je dospelý muž. „Je to môj syn, zrejme v čase, keď sme prišli do Sýrie. Ten muž nie je môj manžel, je to jeho kolega. Neviem povedať, či je to lekár alebo zamestnanec,“ uviedla k videu obžalovaná.

Na ďalších záberoch má chlapec na hlave na hlave čiernu šatku s nápisom Nie je Boha okrem Alaha. Na viacerých ešte neplnoletý syn Renáty aj s mladším dievčatkom imitujú popravu zajatca zastrelením a podrezaním krku. Chlapec si pritom pospevuje bojovú pieseň Islamského štátu. „Áno, sú to syn a dcéra. Deti sa hrajú na popravu. O týchto videách som nevedela, natočil ich zrejme syn,“ uviedla žena. Na fotografiách premietaných v súdnej sieni identifikovala svojho manžela, ktorý mal dlhú bradu, maskáčové tričko a pri sebe zbraň. Na iných fotografiách je jej manžel odfotený s koránom, či v spoločnosti iných mužov so samopalmi. Chlapec sa aktuálne nachádza v reedukačnom centre. Mladšia dcéra žije so starou mamou.

Renáta pochádza z juhu stredného Slovenska a na prelome rokov 2014 a 2015 sa dostala na územie Sýrie s cieľom pripojiť sa aj s deťmi k manželovi zubárovi, už ako bojovníkovi teroristickej organizácie Islamský štát.

Počas pôsobenia na rôznych miestach v Sýrii mala spolu s manželom obe deti vystaviť hrozbám vojny a vychovávať v duchu ideológie radikálneho islamu. Renáta vinu odmieta. Pred súdom vypovedala, že do Sýrie nasledovala iba egyptského manžela, ktorý tam išiel pracovať ako zubár. Kam sa dostala, zistila až neskôr a aj napriek viacerým pokusom sa zo Sýrie ani s deťmi nevedela dostať. Po páde Islamského štátu skončila v tábore ovládanom kurdskou samosprávou. Na Slovensko ju vo februári, spolu s jej deťmi dopravili na základe repatriácie slovenských občanov, ktorú zabezpečuje ministerstvo zahraničných vecí.