Občianska náuka alebo propaganda? Trenčianska škola vraj šíri rodovú ideológiu. Riaditeľ sa bráni 

TRENČÍN – Začiatkom decembra sa rodičia študentov Základnej školy L. Novomeského stretli s viac či menej kurióznou situáciou. Na školskej informačnej platforme EduPage sa totiž objavila správa o plánovaných prednáškach s názvom „Rodová rovnosť – preventívny program". Mnohí vraj zostali zmätení.

DSC_4862 ZŠ Novomeského v Trenčíne. Foto: Michal Šachr

Na prípad upozornil portál christianitas.sk a tiež niektorí kňazi, ktorí nabádali veriacich rodičov, aby sa zaujímali o to, čo bude obsahom prednášok. Výsledkom snaženia bol ubezpečujúci dokument, v ktorom sociálny pedagóg konanie danej školy obhájil s tým, že prednášať budú lektori zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva v Bratislave (SNSĽP).

„Oznamovateľ, evidentne citlivo a pokrokovo naladený, však nezostal len pri strohej informácii, ale neprimerane zvedavých rodičov aj patrične vyškolil v duchu politickej korektnosti, asi preto, aby už pochopili, že vzdelávanie ich detí sa bude uberať dúhovým smerom, nech by sa dialo čokoľvek. Najprv im zvestoval, že môžu byť radi, keď odborníci z Bratislavy prídu vyškoliť ich deti, pretože vďaka tomu sú naši žiaci uprednostnení pred inými záujemcami, ktorých je veľa. A potom ich v duchu politickej korektnosti varoval, že oznam napísal a poslal preto, aby sme sa vyhli dezinformáciám, špekuláciám a diskriminácii vo vzdelávaní,” opisuje situáciu portál christianitas.sk.

Autor článku, podpísaný iba iniciálami BM, tiež vyjadril presvedčenie, že každý, kto zaujme negatívne stanovisko k propagandistickej úderke SNSĽP, ktorá čerpá, ako uvádza na svojej stránke www.snslp.sk/o-nas/o-snslp/, svoj mandát na základe dohody medzi OSN a Slovenskou republikou z roku 1994, bude podliehať dezinformáciám a bude pravdepodobne počastovaný označením dezolátny konšpirátor.

Na spresnenie, funkciu výkonnej riaditeľky SNSĽP zastáva Silvia Porubänová, autorka, spoluautorka a editorka knižných diel v oblasti ľudských práv, ktorá, okrem svojho príspevku k literatúre, je verejnosti známa aj svojím angažovaním sa v zvyšovaní povedomia o citlivých spoločenských témach, ako sú umelé prerušenie tehotenstva, práva LGBTIQ+ komunít a ďalšie.

„Výborne, takže na školu vlastne príde taká malá dúhová propagandička, za peniaze daňových poplatníkov. Rodičia si svojimi daňami predplatili ideologickú infiltráciu vlastných detí, no a pokiaľ budú niečo namietať, tak budú obvinení z konšpirátorstva. No nie je tá liberálna demokracia krásna?” uvádza autor textu.

Proti týmto tvrdeniam sa ale ostro ohradil riaditeľ ZŠ Marián Hrnčár, ktorý nerozumie, prečo niekto má záujem poškodzovať dobré meno školy a tvrdiť, že šíri akúsi pseudoideológiu. Podobné prednášky vraj škola organizuje pravidelne a doposiaľ s nimi nebol žiaden problém. So SNSĽP pritom spolupracujú dlhodobo a deti sa snažia vzdelávať vo všetkých oblastiach.

Všetky akcie, ktoré sa konajú na ZŠ Novomeského, sú podľa riaditeľa v súlade so školským vzdelávacím programom a všetkými právnymi predpismi. Prednáška o rodovej rovnosti, ktorá sa uskutočnila 4. a 5. decembra pre žiakov 9. ročníka, sa týkala učiva z občianskej náuky a bola v zmysle Stratégie Slovenskej republiky pre mládež na roky 2021 až 2028 – Inklúzia, rovnosť a nediskriminácia.

Obsahom prednášok boli tieto tematické otázky: Prečo majú ženy o štvrtinu menšie platy ako muži? O ktorých povolaniach sa hovorí, že sú typicky mužské, respektíve ženské? Kde sa stratili ženy z histórie? Ktoré práce u vás doma robí žena a ktoré muž? Je vo vašom okolí nejaký muž na rodičovskej dovolenke? Majú ženy a muži v spoločnosti rovné postavenie, príležitosti a práva?

„Prednáška sa uskutočnila v rámci vyučovania, rodičia boli dopredu informovaní a nikto, zdôrazňujem nikto z rodičov sa neohradil voči organizovaniu takejto prednášky. Nikto nekontaktoval triednych učiteľov ani vedenie školy. Dokonca som pred uskutočnením prednášky vysvetlil obsah prednášky aj pani poslankyni z rady školy a aj pánovi primátorovi, keďže sa rozbehla akási antikampaň. Ubezpečujem vás, že nešlo o žiadnu gender ideológiu a podobné záležitosti, išlo čisto len o rovnoprávne postavenie muža a ženy v spoločnosti,” uviedol pre Trenčiansky Štandard.