BRATISLAVA – Ak máte radi cestovanie, každú krajinu skúmate aj objavovaním jej jedál. Len málo z nás chodí bežne na obed či večeru do indickej, čínskej, ruskej či marockej reštaurácie. Nemáme na to čas či peniaze a možno sa aj bojíme, aby sme v závere neboli sklamaní. Prečo si teda neskúsiť navariť niečo exotické v pohodlí domova?
Pokiaľ hľadáte v Bratislave obchody s potravinami z Orientu, Afriky či Indie, je to trochu dobrodružstvo. Občas si musíte adresy dohľadať cez internet. Ešte tak pred 10 rokmi bol počet podobných obchodov obmedzený, v súčasnosti ma ale milo prekvapilo, koľko sa ich v hlavnom meste nachádza. A milo ma prekvapila aj kvalita ponúkaného tovaru a veľká ochota obsluhujúceho personálu. Ten vás vie usmerniť, poradiť a prejde s vami predajňou, aby vám konkrétny tovar ukázal. Stačí sa len usmiať a nebyť netrpezlivý. Pri varení exotických jedál totiž platí, že ak nemáte originálne suroviny, veľmi ťažko sa priblížite ku kvalite originálneho jedla. A je jedno, či ste šéfkuchár z Alcronu, alebo snaživý amatér.
Ruské potraviny nie sú u nás ešte stále zakázané
V Bratislave sa nachádzajú tri obchody nielen s ruským tovarom. Nájdete tu aj tovar z bývalých republík ZSSR, čiže gruzínske, ukrajinské potraviny, či tie z pobaltských oblastí. Jeden ruský obchod – Gastronom – je v blízkosti Bratislavského hradu na adrese Palisády 17. Druhý sa nachádza na Vysokej 18 a volá sa NEO markt. Tretí a najväčší Mix Markt nájdete na Prešovskej 37/A.
Keď som sa obsluhy pýtal, čo sa predáva najviac, odpovedali mi, že je to fakt sezónne. Niekedy idú slané ryby, potom gruzínske vína, inokedy zasa rybacie konzervy. V lete je záujem o ruskú zmrzlinu, ale aj o pelemene či vareniky. Na dračku ide gruzínsky syr a skvelá minerálka Borjomi.
V chladiacom boxe som však objavil aj iné poklady: 30-percentnú pochúťkovú smotanu, vynikajúci kaviár z Kamčatky, údeného lososa či „maslovú rybu“. Pri nej si treba dať trochu pozor na množstvo, ktoré môžete zjesť naraz. Je úžasná, ale ak si dáte viac ako 100 gramov, budete mať zažívacie problémy.
Tureckej baklave ani o polnoci neodolám
Ak chcete uvariť niečo z jedál Blízkeho východu, ako kebab, falafel či hummus, naštudujte si zopár receptov, vypíšte správne suroviny a zájdite do obchodu na nákup. V Bratislave fungujú dva dobre zásobené obchody. Orient delikates v blízkosti už spomenutých ruských potravín NEO markt na Vysokej ulici a Orient potraviny na Americkom námestí. Oba obchody sa vzájomne dopĺňajú a rozhodne nemajú rovnakú ponuku. V Orient Delikates dostanete špičkový iránsky šafran, ako aj mahleb (korenie zo semien čerešne) či tureckú kávu s kardamonom.
V Orient potravinách mi obsluha prezradila: „Najviac si sem ľudia chodia pre čerstvé mäso. Vedia, že máme aj to, čo je halal. Často ale prídu aj pre rôzne druhy čerstvých syrov či byliniek. Aj tí, ktorí sú tu prvýkrát, si odnesú aspoň čaj, baklavu, zázvorové sušienky alebo im predám aspoň tubu Harissy (marocká, štipľavá papriková pasta).“
Ja osobne milujem arabské, cukrom a medom nabité sladkosti. A v tomto obchode som si nevedel vybrať. Tak mi poraďte, čo som si mal kúpiť: Maamoul, Basbousa, Chebab, Khameer, Luqoimat, Kunafu či moju milovanú baklavu?
India má komplexné chute založené na veľkom množstve korenín
Všetky koreniny do domácnosti chodím už roky nakupovať do Domu Techniky, kde nájdete obchod Namaste India. Predajňa je schovaná a hoci prostredie nevyzerá veľmi vábne, neprišli ste sem meditovať, ale nakupovať kvalitné suroviny. A tie tu sú a vždy boli. Pre prípravu akéhokoľvek indického jedla.
India a jej kuchyňa sú povestné korením, takže tu nájdete veľmi bohatý výber známych či neznámych druhov korenia a ich zmesky. Aj bežne dostupné korenie v našich obchodoch si kupujem radšej tu. Kvalita, sila a chuť sú tu absolútne neporovnateľné. Navyše, občas majú aj čerstvé korenie.
„U nás nakupujú ako zásobovači veľkých reštaurácií, tak aj bežní ľudia. Najlepšie sa predávajú koreniace zmesi (Tikka Masala, Garam Masala, Tandoori Masala), ktorých sa pri príprave klasických indických jedál minie fakt veľa. Ale skvele ide aj ryža, orechy, ovocné pyré, alebo ghee. Kardamon, kari, koriander, klinčeky, kurkumu aj rímsku rascu nestačím doobjednávať. Väčšina ľudí, ktorá u nás nakupuje prvýkrát, príde zas. Vedia, že podobnú kvalitu by zohnali najbližšie vo Viedni,“ prezradila mi sympatická obsluha.
Najväčšia ponuka ázijských surovín je tak trochu od ruky
V komplexe veľkoskladov na Starej Vajnorskej žije už 40 rokov komunita Vietnamcov. Nájdete tu tri veľké obchody orientujúce sa na ázijské suroviny – ázijské potraviny, Foodland (veľkoobchod, čo dodáva suroviny skoro do všetkých fastfoodov a reštaurácií v Bratislave) a slovensko-čínsky supermarket (najautentickejší čínsky obchod v meste). Všetky ponúkajú skoro to isté, no v každom nájdete vychytené špeciality.
V čínskom obchode som sa vždy cítil ako prieskumník. Aj vy môžete vyskúšať japonský mliečny ryžový koláč mochi, alebo Rồng Vàng Minh Ngọc (tradičný koláč z mungo fazule), sójové bôby Edamame, bylinkové cukríky značky Nin Jiom, alebo zázvorovo-mangové indonézske cukríky Gingerbon.
Dva dni som nemal rande so svojím mestom, no pochodil som exotické obchody. A viem, kde zoženiem skvelé a autentické suroviny do kuchyne. A dúfam, že v sobotu budeme variť vietnamské kuracie mäso so zeleninou.