„Ohradzujeme sa voči tvrdeniam a komentárom, že by sme odohratím tohto prípravného zápasu v Katare chceli akokoľvek legitimizovať vojenský konflikt. Sme proti akejkoľvek vojne a mrzí nás negatívna odozva, ktorá sa vzniesla počas uplynulých dvoch dní,“ uviedol generálny riaditeľ Slovana Bratislava Ivan Kmotrík mladší v stanovisku, ktoré klub uverejnil na svojom webe.
ŠK Slovan ďalej vymenoval, akými spôsobmi dlhodobo pomáha ľuďom zasiahnutých konfliktom. „Ako klub sme viackrát pomohli tým, ktorí to práve potrebovali, či už v rámci programu Belasé srdce, alebo ďalších aktivít. Spoločne so skupinou Grafobal Group sme pomohli aj Ukrajine a ľuďom, ktorí museli kvôli vojne opustiť svoje domovy. Bezmála rok sme poskytovali ubytovanie pre utečencov v kapacite 200 postelí. Toto ubytovanie malo pôvodne slúžiť krátkodobo pre nárazové príchody, ale izby boli obsadené stále, väčšinou rodinami, mnohé u nás zostali dlhodobo,“ povedal Kmotrík.
Ako je známe, skupina Grafobal Group patrí práve rodine Komtríkovcov, rovnako ako bratislavský futbalový klub. „Skupina Grafobal v čase po vypuknutí vojny zamestnala 70 Ukrajincov, poskytla im ubytovanie a naďalej zamestnáva viac než polovicu z uvedeného počtu. Spoločnosť GGT venovala Ukrajine humanitárnu pomoc vo výške viac než 100-tisíc eur. Pre utečencov pred vojnou sme zabezpečovali pitný režim na hraniciach v podobe minerálok Lucka a päťtisíc balíčkov s potravinami a hygienickými potrebami pre matky s deťmi. Na rozdiel od kritikov a tých, ktorí nás súdia, aj reálne pomáhame,“ tvrdí šéf Slovana, pričom vyzdvihol činnosť ďalšej firmy z portfólia Kmotríkovcov.
Bratislavčania plánujú v pomoci núdznym pokračovať aj naďalej. Kmotrík pripomenul, že v minulosti na štadióne poskytli priestory pre vakcinačné centrum alebo mestským častiam venovali respirátory. Takisto zorganizovali darovanie krvi, do ktorého sa zapojil celý klub.
Slovan vyjadril poľutovanie nad tým, že spomenuté aktivity nedostali taký mediálny priestor ako práve prípravný duel s Dinamom Moskva na sústredení v Katare.
Športovci podľa Kmotríka nemôžu za to, odkiaľ pochádzajú
„Sme zástancami toho, že šport by mal spájať, a nie rozdeľovať. Vojna prebieha na viacerých miestach vo svete a športovci nemôžu za to, odkiaľ pochádzajú. Nemali by byť diskriminovaní za to, kde sa narodili. Nebudeme ich odsudzovať či diskriminovať na základe národnosti alebo pôvodu a tento postoj nebudeme ani do budúcna meniť. Pre príklady nemusíme chodiť až tak ďaleko. Aj na Slovensku pôsobia ruskí hokejisti. Rovnako hokejisti z Ruska hrajú bez obmedzení v NHL, tenisti a tenistky nastupujú na turnajoch, čo je správne, žiaden športovec by nemal byť diskriminovaný, pokiaľ neporušuje pravidlá. Odmietame teda tento mediálny lynč,“ vysvetlil svoj postoj Ivan Kmotrík mladší.
Zopakoval, že Slovan sa chcel v rámci prípravy na jarnú časť sezóny stretnúť s rovnocenným súperom, ktorý by mužstvo dobre preveril.
Legitímny prípravný duel
„Našou povinnosťou je vytvoriť trénerovi na prácu s mužstvom čo najlepšie podmienky na prípravu, ktoré sme v Katare naozaj našli. Kvalitnejšie podmienky sme ešte nemali. Od agentúry sme dostali zoznam klubov, ktoré sa v Katare v danom čase nachádzajú na hernom sústredení. Spomedzi nich si realizačný tím na čele s hlavným trénerom vybral súperov na základe svojich preferencií podľa náročnosti a kvality, aby bol tím čo najlepšie pripravený na jarnú časť a mohol naplniť klubom stanovené ciele. Preto bolo naším zámerom odohrať v Katare zápasy s čo najlepšími súpermi, to je celé," uviedol.
"Neporušili sme tým žiadne pravidlá ani reglementy, odohrali sme legitímny prípravný duel a za naším rozhodnutím si stojíme. Je nám veľmi ľúto, čo všetko sa okolo tohto zápasu strhlo, zvlášť v zmysle vyššie uvedených skutkov, ktorými sme konkrétne pomohli nielen v prípade pomoci Ukrajine,“ dodal Kmotrík mladší.
V reakcii na uskutočnený prípravný zápas proti ruskému Dinamu Moskva zrušila prípravný duel so Slovanom česká Slavia Praha. Belasí aktuálne pracujú na náhrade. „Rešpektujeme rozhodnutie Slavie Praha, s ktorou sme mali pôvodne dohodnutú generálku. Nestotožňujeme sa však s dôvodmi, ktoré zástupcovia Slavie uviedli,“ uzavrel Ivan Kmotrík mladší.
Bývalý brankár Molnár: Veľmi sa to dramatizuje
Slovana sa medzičasom zastal aj jeho bývalý brankár Ladislav Molnár. „Mali voľný termín, tak ho využili. Bolo to ruské mužstvo, no mohlo to byť aj čínske a hocijaké iné. Odohrali zápas a ja za tým nevidím nič extra," povedal pre Šport24 známy futbalový búrlivák.
"Aj Medzinárodný olympijský výbor rozhodol, že povolí účasť ruských športovcov na olympiáde, hoci nie pod ich vlajkou. Preto si myslím, že sa to veľmi dramatizuje. Česi sú známi tým, že veľmi priťahujú za vlasy, berú to ako extra protiukrajinské gesto. Čechov poznáme veľmi dobre, a keď sa môžu obuť do Slovákov, tak sa obujú,“ pokračoval.