Slováci vyvinuli linku na spracovanie plastov. Vyrábať ju budú pod Tatrami

SVIT – Recyklácia plastov by mohla byť už onedlho oveľa jednoduchšia. Slovenská spoločnosť Eurex Energy totiž v spolupráci s firmami Chemosvit a Siemens vyvinula linku na zhodnocovanie plastov. Chemické procesy novej linky vedú k rozkladu plastov na uhľovodíkové frakcie, ktoré budú využiteľné ako suroviny.

Chemosvit - linka na spracovanie plastov Nová linka na spracovanie plastov v areáli Chemosvitu vo Svite. Foto: Eurex Energy

Výsledným produktom zo slovenskej linky Eurex Energy môžu byť certifikované druhotné palivá vhodné ako náhrada palív z fosílnych zdrojov, napríklad do kogeneračných jednotiek. Technické riešenie zariadenia umožňuje dosiahnuť takú čistotu kvapalných výstupov, že môžu byť priamo použité aj pre chemickú výrobu ako riadna vstupná surovina. Časť neskondenzovateľných plynov z novej linky zároveň slúži aj na ohrev, vďaka čomu významne klesá spotreba energie z vonkajších zdrojov.

Nová linka dokáže recyklovať všetky polyetylénové (PE) a polypropylénové (PP) plasty v akomkoľvek pomere, a to aj s miernym znečistením až do piatich percent ich celkovej hmotnosti. Plasty môžu pochádzať z komunálneho alebo priemyselného odpadu, ale aj priamo zo skládok a iných zdrojov, informoval šéf spoločnosti Eurex Energy Vladimír Daniška.

Systém vyvinutý firmou Eurex Energy má oproti podobným riešeniam viaceré výhody. Prvou sú kompaktné rozmery. Celá technológia sa zmestí na plochu iba 150 metrov štvorcových. Vďaka jej rozmerom ju možno inštalovať výrazne vyššiemu počtu zákazníkov, než je to pri konkurenčných linkách. Ďalšie výhody sú energetická efektívnosť a použitie plynových infražiaričov, ktorým sa znižuje spotreba plynu a minimalizuje znečisťovanie ovzdušia emisiami.

Prvá plne funkčná linka Eurex Energy stojí v areáli Chemosvitu vo Svite. Slúžiť bude nielen na prezentáciu riešenia potenciálnym zákazníkom zo Slovenska a zahraničia, ale zároveň bude zhodnocovať odpadový materiál z Chemosvitu. Vďaka tomu spoločnosť významne zníži náklady na energie, keďže linkou vyrobené palivo použije na výrobu elektrickej energie. Odhadovaná návratnosť investície do linky je približne 10 rokov.

„Ročne dokážeme vyprodukovať desiatky liniek na kontinuálnu recykláciu plastov pre zákazníkov Eurex Energy z celého sveta,“ uviedol člen predstavenstva skupiny Chemosvit Martin Ľach. Výrobcom novej linky je spoločnosť Strojchem, patriaca do skupiny Chemosvitu. Odberateľmi môžu byť aj mestá a obce, ktoré vďaka linke môžu využiť plasty zo žltých kontajnerov na odpad. „Vďaka našej linke môžu obce a mestá znížiť uhlíkovú stopu a navyše si môžu vyrábať vlastnú energiu využiteľnú na verejné osvetlenie či na iné účely,“ povedal Vladimír Daniška.

Na obsluhu linky stačia dvaja ľudia. Druhým kľúčovým partnerom popri Chemosvite je spoločnosť Siemens, ktorý linke dodáva riadiace systémy zabezpečujúce jej autonómnosť. „Víziou je dosiahnuť úplnú autonómnosť,“ dodal Daniška.

Podľa Danišku na základe nariadenia Európskej únie bude musieť byť časť odpadu na energie premieňaná povinne už od roku 2027. Krajinám však podľa neho chýbajú kapacity a technológie na spracovanie plastov. Aj preto polovica odpadu určeného na recykláciu sa dnes vyváža do tretích krajín. Najviac smerovalo v minulosti do Číny. „Chemická recyklácia v Európskej únii pomôže zabrániť tomu, aby sme plasty museli spaľovať, alebo aby končili na skládkach,“ povedal Daniška.