BRATISLAVA – Vonku je viac ako desať stupňov a asi aj vám sa zdá, že viac slnka a svetla má na náš organizmus len pozitívny vplyv. Rýchly príchod jari býva ale sprevádzaný aj menej príjemným pocitom, a to dobre známou jarnou únavou. Ako sa jej aktívne vyhneme bez toho, aby sme si nasadili lieky?
Žijeme v klimatickom pásme, kde máme štyri ročné obdobia. Ak je prechod medzi nimi pomalší a plynulý, naše telo má dostatok času adaptovať sa na teplotné zmeny. V posledných rokoch sme však svedkami, že jar prichádza doslova zo dňa na deň. Faktom je, že pociťovanie únavy v prvých jarných týždňoch sa týka takmer každého z nás, hoci konkrétne príznaky a ich intenzita môžu byť u každého iné.
Niektorí svoj stav opisujú aj ako fyzickú aj psychickú únavu, občas dokonca sprevádzanú depresiami a silnou apatiou. Pomerne časté môžu byť aj bolesti hlavy. Bežná je ospalosť a podráždenosť. Najviac jarnou únavou trpí staršia populácia, no nevyhnú sa jej už aj ľudia okolo štyridsiatky.
Príčiny jarnej únavy nie sú žiadnou záhadou
Jar prináša veľké zmeny v prírode. Keďže aj človek je prirodzenou súčasťou prírody, zmeny sa musia prejaviť aj v našom tele. Mení sa teplota aj tlak vzduchu. Dni sa predlžujú. V zime produkuje náš organizmus viac melatonínu, teda hormónu spánku.
Ako sa však dni predlžujú, jeho tvorba sa znižuje a začínajú sa tvoriť iné hormóny. Napríklad serotonín, ktorý ovplyvňuje našu náladu, emócie, spánok a chuť do jedla. Celá táto adaptácia môže chvíľu trvať, čoho následkom je práve pocit vyčerpanosti. Nedostatok pohybu, málo čerstvého vzduchu, obmedzený pobyt v spoločnosti, nedostatočný príjem tekutín, ale aj nedostatok vyváženej stravy plnej živín a vitamínov. To sú najhlavnejšie spúšťače jarnej únavy.
K jarnej nepohode navyše môže prispieť aj nadbytok ťažkej stravy, priveľa času stráveného pred televízorom, mobilom či počítačom. Za jarnú únavu môže aj pričastý stres a pracovné preťaženie. S vyčerpaním prichádza ruka v ruke aj pocit psychickej záťaže, pocity pracovného vyhorenia, náhle depresie. Celkové vyčerpanie organizmu zásadne znižuje schopnosť nášho tela adaptovať sa na zmeny, ktoré so sebou prináša jar. Potom sme už len krôčik od náhlej choroby.
Nové zážitky a pohyb fungujú ako účinný liek
Asi sa vám bude zdať nelogické, že so slnečným počasím prichádza zhoršenie psychického stavu obyvateľstva. V našich končinách je to ale fakt, ktorý je doložený medicínskymi štatistikami. Jar totiž prináša veľa zmien, ktoré pôsobia na psychiku a na telo stresujúco.
Jedným z nich je stále vzrastajúci výskyt jarných peľových alergií. V súčine je výsledkom smútok, frustrácia a pocit nepokoja. Odborníci sa zhodujú, že liekom na podobné problémy je aj zvýšenie produkcie hormónov šťastia v organizme.
Recept je jednoduchý a univerzálne použiteľný. Chôdza, dlhé prechádzky v prírode, beh a rekreačný šport. Pri nich sa totiž do tela vylučujú endorfíny – látky, ktoré vám vyvolávajú dobrú náladu a pocit pohody a pokoja. Navyše si vytvoríte pekné spomienky, čím si jar v mysli spojíte s príjemnými udalosťami a jarnej únave dáte oveľa menší čas aj priestor.
Rýchle a pohodlné riešenia môžu byť práve tými nesprávnymi
Človek je tvor pohodlný. Navyknutý siahať po rýchlych a jednoduchých riešeniach. Zajedanie zlých pocitov sladkosťami je jeden z najčastejších zlozvykov, po ktorých človek siaha pri jarnej únave. Rýchla energia a dobrý pocit zo sladkostí sú iba krátkodobou „barličkou“. No, žiaľ, váš stav môžu len zhoršiť.
Prejedanie sa a priberanie je úplný opak toho, čo vaše telo potrebuje. Ak zatúžite po sladkom, siahnite radšej po čerstvom (alebo aj sušenom) ovocí, výborné sú oriešky. Vyhovujú aj biele bio jogurty, ktoré si môžete vylepšiť lyžičkou kvalitného domáceho džemu. Vhodný je aj kvalitný med.
Jednoduché tipy na zvládnutie jarnej únavy pre každého
Jarná únava je bežný stav, ktorý každoročne trápi veľkú časť populácie. Existuje však pár trikov, ako ju z nášho života skoro stopercentne eliminovať:
Čerstvý vzduch: Každý deň si o čosi predĺžte pobyt vonku. Stačí každodenná krátka prechádzka v prírode, čím telu doprajete tak potrebný čerstvý vzduch.
Slnečné lúče: Vďaka slnečným lúčom sa v našom tele tvorí vitamín D, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie imunity, tiež pre dobrú náladu a psychickú pohodu. Ak sa nemôžete z akýchkoľvek dôvodov slniť, je dobré zvážiť doplnenie vitamínu D. Jedna lyžička oleja z treščej pečene trikrát týždenne na doplnenie potrebného množstva vitamínu D stačí. Olej je aj fantastickým zdrojom vitamínu A a omega-3 mastných kyselín.
Spánok: Doprajte si dostatok kvalitného spánku. Dôležitá je pravidelnosť a spánok pred polnocou, ten je zásadný pre regeneráciu tela aj mysle.
Strava: Obmedzte aspoň na mesiac ťažké jedlá a zaraďte do jedálnička veľa ovocia a zeleniny. Na jar sezónne ovocie nezoženiete, preto môžete vitamíny doplniť aj pomocou klíčkov, žeruchy, vňatí, ovocných a zeleninových šalátov. Ak vám podobná strava nestačí a ste náchylný na jarné chrípky, môžete siahnuť aj po kvalitných výživových doplnkoch. Vhodné sú multivitamínové prípravky so ženšenom, ktorý obsahuje takzvané adaptogény. Sú to látky schopné adaptovať telo na pôsobenie vonkajších zmien a stresu.