ŽILINA – Hoci vo štvrtok 8. februára napadol na severnom Slovensku sneh, je to len dočasný jav, keďže sa má zasa otepliť. Viac o premenlivom počasí sa dočítate v rozhovore Žilinského Štandardu s klimatológom zo SHMÚ Pavlom Faškom.
Aktuálna zima má tendenciu byť teplotne nadpriemernou. Ktorá bola najteplejšia zima v Žiline od začiatku meraní (od roku 1961) a ktorá najchladnejšia?
Súčasná zima má namierené byť niekde na rozhraní prvej a druhej päťky najteplejších zím, ale uvidíme, ako sa ešte bude vyvíjať situácia vo februári. Čo sa týka rekordov, tak v zimnej sezóne 2006/2007 dosiahla priemerná teplota vzduchu v Žiline plus 2,6 ºC a o sedem rokov neskôr to bolo plus 2,4 ºC. Naopak, v sezóne 1962/1963 sme v Žiline zaznamenali priemernú teplotu vzduchu mínus 6,9 ºC, pričom aj v zime 1984/1985 tu bolo dosť mrazivo, keď sa táto hodnota dostala na úroveň mínus 5,5 ºC.
Aký je rekord pre Žilinu, čo sa týka výšky snehovej pokrývky?
Maximálna výška snehovej pokrývky v Žiline 58 cm bola nameraná trikrát – v najtuhšej zime v roku 1963 (6. až 8. februára), v roku 1968 (15. januára) a v roku 1987 (9. februára). Zásadný zlom vo výskyte snehovej pokrývky nastal na začiatku druhej dekády 21. storočia. Odvtedy je snehu málo, keď napadne, o pár dní sa roztopí a kalamity sú len sporadicky.
Čo nás čaká v najbližších dňoch, aké sú prognózy počasia?
Pre zimy v ostatnom období je príznačné, že sa rýchlo menia obdobia s normálnym charakterom počasia, keď je sneh a mrzne, s obdobím, keď sa dosť oteplí, pričom to teplejšie obdobie má navrch. Takže aj keď napadne sneh, vytvorí sa snehová pokrývka, netrvá to dlho. A to je problém pre prevádzkovateľov nižšie položených lyžiarskych stredísk, ktorí musia zvažovať, či sa im oplatí vyrábať technický sneh, čo je nákladné.
Aktuálne modely nám ukazujú, že minimálne do poslednej februárovej dekády bude táto zima, ktorá už speje ku svojmu koncu. Stále musíme počítať s tým, že bude pokračovať abnormálne teplé počasie. Ak sa niečo zmení, tak až od 21. februára.