Bývalé vedenie ministerstva hospodárstva avizovalo veľkolepú obnovu Kúpeľov Sliač. Dnes je realita úplne iná

SLIAČ – Bývalý minister hospodárstva Richard Sulík ohlásil v minulosti veľký projekt obnovy Kúpeľov Sliač pri Zvolene za desiatky miliónov eur. Súčasné vedenie rezortu hovorí, že predchodcovia im nezanechali dostatok financií, a tak záchrana kúpeľov sa nateraz odkladá. Dokedy? To je otázne.

sliac Kúpele Sliač v súčasnosti. Foto: Mário Kaprálik

Kúpele, ktoré sú prírodným, ale aj architektonickým unikátom, patria do vlastníctva rezortu hospodárstva. Za pôsobenia exministra Sulíka sa uskutočnila architektonická súťaž návrhov na obnovu a rozvoj zariadenia.

Projekt posudzoval Útvar hodnoty za peniaze, podľa ktorého je ich obnova výhodnejšia ako zachovanie súčasného stavu, alebo predaj areálu. Celkový projekt rekonštrukcie bol rozpočtovaný na približne 200 miliónov eur. Financie na ich opravu chceli zabezpečiť cez ziskovú firmu ministerstva MH Manažment, ktorá je akcionárom Kúpeľov Sliač.

„Môžeme potvrdiť, že vďaka predaju majetku disponujeme na účte 30 miliónmi eur, ktoré by sme mohli poskytnúť Kúpeľom Sliač na obnovu. Aktuálne je to však v rovine politického rozhodnutia, teda rozhodnutia ministerstva hospodárstva,“ uviedla vlani v septembri predsedníčka predstavenstva spoločnosti MH Manažment Marianna Ondrová. Súčasné vedenie ministerstva však tvrdí, že to predchádzajúce vedenie im nezanechalo dostatok financií.

Kúpele Sliač stihla navštíviť už aj súčasná šéfka rezortu Denisa Saková. Podľa nej patria k najkrajším na Slovensku a označila ich za perlu, ktorá potrebuje rozvoj. „Tieto kúpele majetkovo spadajú pod Ministerstvo hospodárstva SR. Videla som tu skutočne krásny areál. Kúpele si vyžadujú investície, ktoré je potrebné urobiť z krátkodobého, ale hlavne z dlhodobého hľadiska. Je to výzva, ktorú budeme musieť riešiť,“ uviedla Saková po návšteve kúpeľov. Kedy sa však obnova kúpeľov začne, ministerstvo zatiaľ nevie povedať.

„Podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva Denisa Saková koncom januára osobne navštívila Kúpele Sliač, kde s manažmentom prešla celý areál kúpeľov. Rokovala o možnostiach ich rozvoja, na ktoré predchádzajúce vedenie rezortu nezanechalo dostatok zdrojov a obnova kúpeľov nie je ani v Pláne obnovy a odolnosti SR. Ministerstvo hospodárstva SR bude hľadať spôsoby, ako zabezpečiť dlhodobý a udržateľný rozvoj kúpeľov. Dnes je však predčasné hovoriť o konkrétnych riešeniach alebo sumách,“ uviedla pre Banskobystrický Štandard Mária Pavlusík, hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR.  

Pád kúpeľov sa začal ešte za éry expremiéra Vladimíra Mečiara, keď ich v roku 1995 sprivatizoval vtedajší minister zdravotníctva za HZDS Viliam Soboňa. Po nástupe vlády Mikuláša Dzurindu Fond národného majetku v roku 1999 od zmluvy odstúpil. Začali sa súdne spory, ktoré sa ťahali roky, do kúpeľov sa neinvestovalo, a tak chátrali.

Konečný verdikt v prospech štátu na súde padol až v roku 2010. Počas jednofarebnej vlády Smeru po predčasných voľbách v rokoch 2012 až 2016 sa s kúpeľmi nedialo nič. Rovnako aj za tretej Ficovej vlády v rokoch 2016 až 2020. Totožná situácia tam vládne prakticky dodnes.

Kúpeľom nepomohla v tejto dezolátnej situácia ani ich minulosť, keď ich navštevovali slávne osobnosti z kultúrneho či filmového života. Mnohí z tých, ktorí Kúpele Sliač navštívili, tu istý čas pôsobili. Pravidelným hosťom bol slovenský hudobný skladateľ Ján Cikker. Z vďaky za vyliečenie venoval sliačskym kúpeľom operu Mister Scrooge. Česká spisovateľka a zberateľka ľudovej slovesnosti Božena Němcová získala podľa povery počas liečenia v sliačskych kúpeľoch námet pre svoju rozprávku Soľ nad zlato.

K ďalším významným osobnostiam patrili uhorský panovník Matej Korvín, básnici Ján Kollár, Andrej Sládkovič, P. O. Hviezdoslav, spisovateľky Terézia Vansová, B. S. Timrava, E. M. Šoltésová, Štefánia Pártošová, spisovatelia Ján Smrek, Janko Jesenský či J. C. Hronský, český komik Vlasta Burian, prvý prezident ČSR T. G. Masaryk, politik a diplomat Eduard Beneš, maliari a ilustrátori Janko Alexy, Ľudovít Fulla, Martin Benka či herec Július Pántik a mnohí ďalší.

Kúpele Sliač sú nielen slovenský, európsky, ale aj svetový unikát. Ich termálna voda priaznivo pôsobí na obehovú sústavu, na srdce a cievy pacientov, ako aj na tráviace ťažkosti a problémy spojené so ženskými ochoreniami.

Vo svete nie je miesto, na ktorom by vyvierali, tak ako v Kúpeľoch Sliač, minerálne pramene prirodzenej izotermickej teploty s vysokým obsahom kysličníka uhličitého. Izotermická teplota 33,2 °C a maximálna koncentrácia CO2 robia kúpele miestom tak jedinečným, že pacienti pociťujú priaznivé účinky už počas pobytu.