V newyorskej katedrále sa prvýkrát konala pohrebná omša za transrodovú osobu. Účastníci provokovali oblečením i rúhavými slovami

289700127_559874148919242_8329332269838362693_n Newyorský arcibiskup Timothy Dolan. Foto: FB/Timothy Dolan

Arcidiecéza v New Yorku odsúdila konanie pohrebnej omše za známeho transrodového aktivistu a herca, pričom vyjadrila najmä rozhorčenie nad „škandalóznym správaním“ smútočných hostí. Reč je o mužovi, ktorý sa identifikoval ako transžena Cecilia Gentili. Na jeho počesť v Katedrále svätého Patrika zaznievalo rúhavé „Ave Cecilia“.

Omša za biologického muža s menom Cecilia Gentili bola odslúžená 15. januára v Katedrále sv. Patrika na Manhattane v New Yorku a zúčastnilo sa na nej vyše tisíc ľudí, informovala agentúra AP. Denník New York Times označil pohreb za „búrlivé politické divadlo“.

Gentili síce vo svojej rodnej krajine Argentíne vyrastal v katolíckej rodine, ale v dospelosti bol zarytým ateistom. Bol známy ako obhajca iných transrodových ľudí, ako aj pracovníkov v sexuálnom priemysle a ľudí nakazených vírusom HIV. Podľa statusu na Instagrame zomrel 6. februára vo veku 52 rokov.

Účastníci omše provokovali oblečením i slovami

Katedrála svätého Patrika je architektonickou pamätihodnosťou Manhattanu a bola miestom pohrebov mnohých prominentných Newyorčanov vrátane senátora Roberta F. Kennedyho či záchranárov, ktorí zahynuli pri útokoch z 11. septembra 2001. Považuje sa za národnú katedrálu.

Je sídlom newyorského arcibiskupa a zároveň farským kostolom. Ide o najväčšiu neogotickú katolícku katedrálu v Severnej Amerike.

Priatelia a Gentiliho rodinní príslušníci charakterizovali minulotýždňovú bohoslužbu ako „ikonickú“ a „historickú“, pričom organizátori pohrebu uvádzali, že Gentili bol prvou transosobou, ktorá mala pohreb v Katedrále sv. Patrika.

Ceyenne Doroshowová, ktorá pohreb organizovala, povedala, že priatelia zosnulého chceli, aby sa obrad konal v Katedrále svätého Patrika, pretože „je to ikona, rovnako ako ona [Gentili, pozn. red.]“.

Televízia CNN opísala, že mnohí smútiaci prišli na omšu v červených šatách s perím, sieťovaných pančuchách a čipkovaných závojoch či v inom, na pohreb neobvyklom oblečení. Modlili sa, aby Boh ochraňoval transrodových ľudí v oblasti zdravotnej starostlivosti a bývania.

V jednom smútočnom príhovore sa na Gentiliho spomínalo ako na „svätú Cecíliu, matku všetkých štetiek“. Dav tým hanobil pamiatku svätej Cecílie, ktorá žila v 3. storočí a v cirkvi je uctievaná ako patrónka hudobníkov.

Udalosti zašli tak ďaleko, že interpretáciu piesne „Ave Maria“ v podaní kantora katedrály prerušil jeden z účastníkov, ktorý zakričal „Ave Cecilia!“ a roztancoval strednú uličku, uvádza portál CNA.

Rúhavý bol aj obraz nachádzajúci sa pri oltári. Zosnulý bol na ňom vyobrazený so svätožiarou, pričom ho obklopovali španielske slová „šľapka“, „transvestita“, „požehnaný“ a „matka“.

Zosnulý muž, ktorý sa identifikoval ako transžena Cecilia Gentiliová. Foto: TASR/AP

Kritika smeruje na pohrebnú omšu aj celebrujúceho kňaza

Kritiku si vyslúžil aj celebrujúci kňaz Edward Dougherty. Podotkol, že „okrem Veľkonočnej nedele sa nám nestáva, že by sa tu [v katedrále, pozn. red.] zišlo toľko ľudí“. Táto poznámka vyvolala prvé z niekoľkých kôl ovácií, skandovania a potlesku v stoji.

Počas celej liturgie hovoril o zosnulom prostredníctvom ženských zámen a označil ho za „našu sestru“.

Po tom, ako sa na sociálnych sieťach začali šíriť videá z pohrebnej omše a informovali o nej aj médiá, niektorí vplyvní katolíci a konzervatívne skupiny reagovali ostrou kritikou.

Portál LifeSite News dokonca rozbehol petíciu, ktorou nabáda kardinála Timothyho Dolana, newyorského arcibiskupa, aby vykonal exorcizmus a pokánie „po svätokrádežnom transpohrebe v Katedrále svätého Patrika“. V čase publikovania článku mala petícia vyše 11-tisíc podpisov.

Predstavitelia katedrály nevedeli, o koho ide

Správca katedrály Enrique Salvo sa netajil svojím pobúrením a uviedol, že cirkevní predstavitelia nepoznali identitu zosnulej osoby, keď súhlasili s usporiadaním bohoslužby. „Katedrála vedela len to, že rodina a priatelia žiadajú pohrebnú omšu za katolíka, a netušila, že naše prijatie a modlitba budú znevážené takýmto svätokrádežným a klamlivým spôsobom,“ uviedol Salvo vo vyhlásení.

Nedostatočnú vedomosť predstaviteľov o zosnulom človeku potvrdila aj Doroshowová. V katedrále podľa vlastným slov povedala, že Gentili bol „obhajkyňa sexuálnych pracovníčok, ikona a aktivistka“, a vyzvala predstaviteľov katedrály, aby si ho vyhľadali.

V rozhovore pre Washington Post dodala, že v katedrále sa nepýtali na Gentiliho rodovú identitu a ona im ju aktívne neprezradila. „Ak rodina cisgenderovej osoby organizuje jej pohreb, povie jej rodina cirkvi, že bola cis? Ak nie, prečo sa to od nás žiada?“ dôvodila.

„To, že sa to stalo na začiatku pôstu, každoročného štyridsaťdňového zápasu so silami hriechu a temnoty, je silnou pripomienkou toho, ako veľmi potrebujeme modlitbu, pokánie, ľútosť, milosť a milosrdenstvo, ku ktorým nás toto sväté obdobie pozýva,“ upozornil Salvo na spojitosť s aktuálnym obdobím liturgického roka.

Zároveň deklaroval, že cirkevní predstavitelia zdieľajú „rozhorčenie nad škandalóznym správaním na pohrebe“. Prezradil, že na pokyn kardinála Dolana bola v katedrále slúžená omša pokánia.

Miestna LGBTI komunita považuje omšu za dôležitý míľnik

Vzťahy medzi Katedrálou svätého Patrika a tamojšou LGBTI komunitou boli dlhodobo napäté. Spôsobila ju najmä kríza s ochorením AIDS na konci 80. rokov. Kardinál John O’Connor, vtedajší arcibiskup newyorskej arcidiecézy, zakázal v tom čase skupine katolíckych homosexuálov stretávať sa v kostole, kde sa schádzali dlhé roky.

Kardinál povedal, že AIDS sa šíri prostredníctvom „sexuálnych úchyliek alebo užívania drog“. Poukázal aj na to, že prax používať kondómy na zastavenie šírenia choroby je založená na „lžiach“.

Na základe toho protestovalo pred kostolom svätého Patrika v roku 1989 viac ako štyritisíc ľudí. Tí búrlivo skandovali a pripútali sa reťazami k laviciam vo vnútri kostola. Polícia počas protestu zatkla 111 ľudí.

Organizátori pohrebu v súvislosti s udalosťami minulého storočia vyjadrili nádej, že pohreb Gentiliho sa zapíše ako podobne dôležitý moment pre miestnu komunitu, uviedol New York Times.


Ďalšie články