Prednášky, výstavy, koncerty. V Poprade si pripomenú smutné prvenstvo, aj kapitoly našich dejín

POPRAD – Tatranská galéria v Poprade odštartovala sériu podujatí venovaných spomienke na obete holokaustu. Práve z Popradu totiž 25. marca 1942 odišiel prvý transport židovských dievčat do koncentračného tábora v Osvienčime.

Poprad spomienka transport Ilustračná snímka. Foto: Rastislav Ovšonka

Sériu podujatí v Tatranskej galérii otvára stredajšia prednáška vysokoškolského pedagóga John Brown University Arkansas Kevina E. Simpsona Psychológia holokaustu. V piatok sa následne uskutočnila prednáška riaditeľa Múzea židovskej kultúry Michala Vaněka na tému Vyhladzovací tábor Sobibor, skutočné peklo.

Súčasťou podujatia bolo aj vystúpenie kapely reprezentujúcej židovskú hudobnú tradíciu na Slovensku Mojše Band.

Hlavná časť spomienkových podujatí sa uskutoční v pondelok 25. marca. Už o 10.00 hod. sa v Tatranskej galérii uskutoční prednáška Martina Korčoka z Múzea Holokaustu v Seredi, ktorý bude hovoriť o prvom transporte židovských žien a dievčat z Popradu.

V ten istý deň sa o 15.00 hod. uskutoční priamo na železničnej stanici pietna spomienka nielen na obete z prvého transportu, ale na všetky obete holokaustu.

Po skončení pietnej spomienky sa večer o 17.00 hod. začne v Tatranskej galérii vernisáž výstavy poľského umelca Marcina Berdyszaka Human weakness (Ľudské slabosti). Súčasťou vernisáže bude aj koncert emeritného sólistu opery Slovenského národného divadla Ivana Ožváta.

„Výstava je formou pocty obetiam prvého transportu Židov z Popradu do Osvienčimu počas druhej svetovej vojny,“ informovala riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.

Program spomienkových podujatí vyvrcholí v Tatranskej galérii v stredu 27. marca. Bude sa tu konať odborná konferencia na tému Slovenský dokumentárny film a holokaust.

V programe sa predstaví aj autorka mnohých dokumentov a knihy o holokauste Oľga Pohánková a Martin Korčok, ktorý vedie nielen Múzeum holokaustu v Seredi, ale spracováva aj výpovede preživších holokaust.