Poľská opozícia pri protestoch znázornila obesenie kňazov a mníšky

V Poľsku sa napriek zákazu zhromažďovania nad päť osôb stupňujú a vulgarizujú protivládne demonštrácie.

varsava-obesenci Demonštranti v Poľsku vyvesili bábky v životnej veľkosti znázorňujúce kňaza a mníšku, ktoré boli obesené na povrazoch. Foto: Kryzstof Sobolewski/Twitter

Vo štvrtok 22. októbra poľský ústavný súd v pomere hlasov 13:2 rozhodol o neústavnosti vykonávania eugenických potratov, následkom čoho viaceré pro-choice organizácie zorganizovali sériu protestov, ku ktorým sa neskôr pridali aj opozičné strany, hlavné médiá či niektorí predstavitelia samospráv. Demonštrácií z piatka 30. októbra sa v poľských mestách podľa agentúry AFP zúčastnilo niekoľko stotisíc ľudí.

Na viacerých miestach boli zaznamenané pokusy o násilné vniknutia do kostolov, narušovanie bohoslužieb, vandalizácia kostolných múrov hanlivými nápismi, či hádzanie kameňov po príslušníkoch polície.

Demonštranti v Poznani sa 24. októbra zhromaždili pred sídlom arcibiskupa Gadeckého, vulgárne pokrikovali („jeb** PiS”, „vyjeb**”, „preč s čiernymi, preč s cirkvou“ či „Poľsko laické, nie katolícke!“), násilne vtrhli do predsiene domu a len príchod polície im zabránil v ďalšom postupe. Arcibiskup Gadecký predtým podporil rozhodnutie ústavného súdu so slovami, že každý človek je pred Bohom rovnocenný a má právo na život.

V stredu 28. októbra bol na benzínovej pumpe v Mysliborzi zaznamenaný fyzický útok na kňaza. Muž ho udrel do tváre a brucha, pričom mu vulgárne nadával. Keď sa kňaz snažil ukryť na pumpu, útočník ho dostihol a pokračoval v útokoch. Neskôr sa zistilo, že bol navyše pozitívny na koronavírus, o čom si bol aj vedomý, dnes čelí väzobnému stíhaniu.

V Gdaňsku v sobotu demonštrantky vnikli do kostola a keď ich vyvliekli von, jedna z nich použila proti zasahujúcim nôž.

Koncom minulého týždňa z mosta nad jednou z najrušnejších ulíc Varšavy demonštranti vyvesili bábky v životnej veľkosti znázorňujúce kňaza a mníšku, ktoré boli obesené na povrazoch. Demonštranti k tomu pripojili transparent s nápisom „Takto visí pravica“ a logom blesku, ktorý používa oficiálna kampaň „Štrajk žien“.

V Poľsku sú dnes potraty povolené len v prípadoch znásilnenia, ohrozenia života matky a poškodenia plodu. Ústavný súd po troch rokoch od prijatia podnetu od 119 poslancov Snemu rozhodol, že výnimka týkajúca sa poškodenia plodu je nedovolenou diskrimináciou založenou na zdravotnom znevýhodnení, teda vo svojej podstate eugenickou praktikou, na základe čoho je neústavná. Súčasne vyriekol, že starostlivosť o zdravotne znevýhodnené deti je náročnejšia ako v prípade zdravých detí a že štát má povinnosť takýmto rodinám pomôcť vo výrazne väčšej miere, ako je to dnes.

Obhajcovia rozhodnutia súdu argumentujú, že v konečnom dôsledku ide o obhajobu práva na život pre deti, ktoré vôbec netrpia chorobou nezlučiteľnou so životom. Podľa údajov poľskej pobočky organizácie CitizenGo sa za posledných 20 rokov v Poľsku sedemnásobne zvýšil počet legálnych potratov. Minulý rok sa v tejto krajne z dôvodov poškodenia plodu vykonalo 1074 legálnych potratov (všetkých bolo 1116), pričom až 40 percent z nich sa týkalo iba predpokladaného Downovho syndrómu.