RIMAVSKÁ SOBOTA – Samospráva Rimavskej Soboty sa pokúsi predať bývalý internát na Školskej ulici. Ide o jednu z najväčších budov v meste, ktorá už dlhé roky chátra.
Zámer odpredať túto budovu odsúhlasili mestskí poslanci na svojom ostatnom zasadnutí. Šlo o bod, ktorý bol do programu zaradený dodatočne, na návrh viceprimátora Attilu Halásza, podľa ktorého ide o dlhodobo pretrvávajúci problém mesta.
„V mojom prípade bola snaha nájsť nejaké riešenie z rôznych fondov, alebo projektov, žiaľ, neúspešná,“ konštatoval Halász. Dodal, že mestská komisia, ktorá bola zriadená s cieľom nájsť budove využitie, preto rozhodla o jej predaji.
Na jeho slová reagoval poslanec Roman Vaľo, ktorému prekážalo, že takúto závažnú vec predkladá zástupca primátora v poslednej chvíli a bez širšej verejnej diskusie. „Pri takomto zásadnom a kardinálnom probléme sa nepýtame na názor občanov,“ upozornil Vaľo.
Zároveň obvinil primátora Jozefa Šimka, že predajom budovy ide proti vlastnému zámeru jej prestavby na byty pre mladé rodiny, ktorý dlhodobo presadzoval. Primátora sa tiež pýtal, či sa v tejto veci zaujímal o stanovisko príslušného výboru mestskej časti.
„Ja som tento návrh nepredložil. Aj dnes hovorím, že sa nestotožňujem s predajom tejto budovy, ale jednoznačne trvám na tom, aby sme budovu prestavali na byty pre mladé rodiny, čo presadzujem už šesť rokov,“ reagoval Šimko.
Ako dodal, neverí, že sa budovu podarí naozaj predať. „Ak to však odsúhlasíte, ja to podpíšem a vyhlásim verejnú obchodnú súťaž na predaj budovy,“ avizoval Šimko.
Poslanci napokon schválili zámer predaja internátu aj s príslušnými pozemkami 12 hlasmi. Traja členovia zastupiteľstva boli proti a dvaja sa zdržali. Na budúcej schôdzi budú rozhodovať o vypísaní verejnej obchodnej súťaže vrátane presných parcelných čísiel a konkrétnych podmienok.
S týmto zámerom ale nesúhlasí už spomínaný výbor mestskej časti, ktorý požaduje od samosprávy v danej veci mestské referendum. V ňom by si obyvatelia mohli vybrať, či chcú internát nechať prebudovať na štandardné byty, odpredať ho ako nadbytočný majetok, alebo rozdeliť budovu na viac častí s rôznym využitím.
Predmetná budova bola postavená v roku 1965 a plne využívaná až do roku 2009. Najprv to bola stredná poľnohospodárska škola, neskôr sa zmenila na ubytovacie zariadenie pre študentov.
V čase, keď slúžila ako internát, poskytovala ubytovanie pre 700 až 800 žiakov rôznych rimavskosobotských škôl. Zároveň v nej pracovalo asi 50 pedagógov a iných zamestnancov.
Záujem o túto formu ubytovania ale postupne klesal, aj z dôvodu spájania škôl či znižovania počtu žiakov. V roku 2009 v nej bolo ubytovaných iba 70 žiakov, ktorých po zrušení internátu presťahovali do iného zariadenia. Vlastníkom budovy bol v tom čase Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).
V roku 2013 sa budova dostala do vlastníctva mesta Rimavská Sobota zámenou za niektoré pozemky pod komunikáciami, ktoré spravuje BBSK. V tom čase bola už len minimálne využívaná ako ubytovacie zariadenie pre týrané ženy. Šlo však len o majú časť priestorov v jednom krídle budovy.
MsZ a vedenie mesta sa využitím budovy zaoberali opakovane, pričom prevládali dva možné spôsoby využitia.
Primátor Jozef Šimko chcel budovu prestavať na 132 bytov a časť poslancov za vtedajší klub Odvážme sa zrýchliť sa zasadzovala o jej rekonštrukciu na domov dôchodcov a domov sociálnych služieb. Ani jeden z týchto zámerov nebol realizovaný.
Spomínalo sa tiež zakonzervovanie objektu (teda hlavne zamurovanie vchodov a spodných okien), ku ktorému podľa primátora skutočne došlo a mesto na to vynaložilo 40 000 eur.
„Lenže behom pár mesiacov nám to bezdomovci totálne rozbili,“ doplnil Šimko s tým, že v budove v súčasnosti žije asi 25 až 30 ľudí bez domova.
Riešením by podľa neho nebolo ani zbúranie budovy, pretože spolu s odvozom sutiny by to stálo 1,6 až 1,8 milióna eur. „Je to nemožné. Mesto na to financie skutočne nemá,“ skonštatoval.
Vlani sa objavila aj možnosť využitia objektu ako internátu pre pobočku Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, ktorá mala v meste vzniknúť. Tento plán však stroskotal, pretože VŠ nakoniec v meste nezriadila svoje detašované pracovisko.