BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Spomienkovým pochodom s dychovou hudbou Boboťanka, pietnym aktom kladenia vencov a slávnostnými príhovormi si Bánovčania pripomenuli významný historický míľnik oslobodenia mesta.
Pietne vence ako symbol toho, že nezabúdajú na svoju minulosť, zavesili na budovu Mestského úradu krojované členky folklórneho súboru Drienovec. Týmto gestom si uctili pamiatku zväzku rumunskej 1. armády v zostave sovietskej 53. armády, ktoré oslobodili mesto spod fašistického jarma.
„Rok čo rok prichádzame sem k nášmu pamätníku na budove MsÚ, aby sme vzdali úctu tým, ktorí obetovali to najcennejšie, čo mali – svoj život,“ povedal v úvode slávnostného príhovoru primátor Bánoviec nad Bebravou Róbert Gašparík.
Pripomenul, že vojaci fašistického Nemecka zanechali pri ústupe spúšť aj v Bánovciach. „Jednotky ničili všetko, čo sa dalo. Dopoludnia 3. apríla 1945 úplne zničili železničnú trať v úseku od Rybian po Svinnú,“ pokračoval.
V Bánovciach vyhodili do vzduchu cesty i železničný most cez rieku Bebrava pri závode Preglejka a tiež bánovskú vodáreň. Štvrtého apríla sa front priblížil až tesne k Bánovciam. Nemci využili noc zo 4. na 5. apríla na to, aby sa z mesta úplne stiahli.
„Ráno vstúpili do Bánoviec prví rumunskí vojaci, ktorí bojovali v zoskupení 2. ukrajinského frontu pod vedením generála Atenasiju a tvorili prednú líniu frontu Sovietskej armády v tejto oblasti,“ opísal priebeh oslobodzovacích udalostí.
Vojaci podľa neho priniesli obyčajným ľuďom nádej na nový začiatok. „Nádej na život v mieri, bez vojny, utrpenia či hladu bol hnacím motorom, ktorý umožnil našim obyvateľom znovu vstať a začať opäť budovať naše mesto Bánovce nad Bebravou. Chcem preto aj pri tejto príležitosti apelovať na nás všetkých, aby sme spoločne nedovolili zabudnúť na zverstvá, ktoré fašizmus napáchal,“ dodal.
„Na záver mi, prosím, dovoľte vyjadriť úctu a vďaku našim osloboditeľom a spoločne nám všetkým zaželať život v mieri, v zdraví, šťastí, pokore a trpezlivosti,“ vyhlásil primátor.