Deň v skratke: Otočka s národnou nemocnicou, ochrana opozičných politikov, súd s Trumpom

Americký prezidentský kandidát Donald Trump, New York, 25. apríl 2024. Zdroj: Profimedia Americký prezidentský kandidát Donald Trump v New Yorku. Zdroj: Profimedia

Vláda v stredu odsúhlasila zásadnú zmenu v prístupe k dostavbe a výberu lokality pre koncovú nemocnicu v Bratislave. Stáť bude v Ružinove a mala by vzniknúť rekonštrukciou ružinovskej nemocnice a dobudovaním novej v priestore zimného štadióna. Nemocnica by mala mať kapacitu 1 015 lôžok a dokončená by mala byť najneskôr do konca roka 2032. 

Upustenie od výstavby v Lamači vyvolalo kritické reakcie časti opozície, či Lekárskeho odborového združenie (LOZ). To dnes vo vyhlásení ostro vystúpilo voči rozhodnutiu exekutívy.

Na svojom rokovaní vláda potopila roky pripravovaný projekt Národnej nemocnice Rázsochy, aj keď je v najviac rozpracovanej podobe a podľa analýzy vypracovanej ešte počas tretej vlády Roberta Fica, boli Rászochy jednoznačne vyhodnotené ako najlepšie miesto na výstavbu národnej nemocnice. Podľa medializovaných informácií ministerka Zuzana Dolinková rozhodnutie nestavať pripravené Rázsochy spravila na základe analýzy financovanej finančnou skupinou Penta, dnes aj na základe tejto analýzy rozhodla vláda, píše Lekárske odborové združenie.

Má ísť o analýzu od firmy Boston Consulting Group, ktorú si objednal predchádzajúci minister zdravotníctva Michal Palkovič. Analýzu ministerka Zuzana Dolinková odmietla ukázať verejnosti. (Štandard na základe infozákona požiadal MZ SR o jej sprístupnenie.)

Výsledkom dnešného schválenia vládou je to, že občania na národnú nemocnicu budú musieť ďalej čakať, ak sa vôbec dočkajú. Zároveň nespĺňa štandard koncovej nemocnice, nemá dostatočný priestor na budúci rozvoj, ani skutočný kampus pre študentov. Toto všetko bude stáť daňových poplatníkov peniaze navyše, uviedlo lekárske združenie.

Ak by sa tieto podozrenia potvrdili, vznikla by ďalšia vážna politická otázka, či vláda pri svojom rozhodovaní myslela viac na ľudí v štáte alebo na ľudí v Pente. A či bol o tomto kroku vlády dopredu informovaný aj premiér Robert Fico.

Vláda chystá opatrenia na zvýšenie bezpečnosti v štáte

Vláda pripravuje sprísnenie pravidiel pri verejných zhromaždeniach, aby ich nemohli narúšať iné osoby. Rozsah týchto opatrení ešte nie je známy. Pre zvýšenie bezpečnosti najvyšších ústavných činiteľov sa má riešiť ich bývanie v chránenom objekte.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok chce po atentáte na premiéra Roberta Fica riešiť aj otázku zabezpečenia obydlia troch najvyšších ústavných činiteľov. O tejto téme plánuje komunikovať s kanceláriami parlamentu, prezidenta a úradom vlády. Minister považuje za nemysliteľné, aby nemali zabezpečené bývanie spĺňajúce určité bezpečnostné predpisy. Zvažuje sa aj ochrana predsedov opozičných strán. Po rokovaní vlády a Bezpečnostnej rady SR to povedal Robert Kaliňák.

Minister vnútra oznámil, že vláda na budúci týždeň predstaví legislatívne návrhy, ako chce riešiť bezpečnostnú situáciu v štáte po atentáte na premiéra Roberta Fica.

Kroky vlády na zvýšenie bezpečnosti ústavných činiteľov sú na mieste. Otázne je, v akom rozsahu vláda príde s návrhmi na sprísnenie pravidiel pri verejných zhromaždeniach, ktoré úzko súvisia s ústavnými garanciami zhromažďovacieho práva.

Finančná podpora Roka kresťanskej kultúry


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami