Deň v skratke: Fico po atentáte vstúpil do kampane, strelca označil za opozičného aktivistu

20240515_HAN09_RS86737042722 Robert Fico. Foto: Radovan Stoklasa/TASR

Premiér Robert Fico 21 dní po atentáte prvýkrát prehovoril a krátko pred moratóriom vstúpil do kampane pred eurovoľbami. V nich si to rozdajú Smer s Progresívnym Slovenskom a pre atentát, a aj vďaka Ficovmu vystúpeniu to vyzerá na výsledok, ktorý sa donedávna zdal takmer nemožný. V Markíze zatiaľ hrozí štrajk, no televízia nespokojencom ustúpiť nemieni. Pri pohľade do zahraničia zase zisťujeme, že oslavy 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii sa uskutočnia bez zástupcov Ruska. Autorom rubriky je Ľuboš Kubín.

Predseda vlády Robert Fico urobil vo videopríhovore svoje prvé vyjadrenie od pokusu o atentát v Handlovej. Vo vystúpení ocenil prácu lekárov a prezradil, že návrat do práce očakáva na prelome mesiacov jún a júl.

Najmä sa však pustil do politických protivníkov, keď vyhlásil, že strelcovi odpúšťa, ale nepovažuje ho za osamelého pomätenca. Podľa Fica ide o „aktivistu slovenskej opozície“. Práve opozícia spoločne s mienkotvornými médiami môže podľa premiéra za vytvorenie prostredia nenávisti, ktoré atentátnika k spáchaniu činu viedli.

Premiér povedal pravdu, keď hovoril o pokuse bagatelizovať atentát. Od začiatku sme pozorovali, ako sa pri útočníkovi vyťahovali starodávne krajne-pravicové tendencie, no zamlčiavali aktuálne progresívne, atlantické a proopozičné postoje. Hovoriť o Jurajovi C. ako o opozičnom aktivistovi je však prehnané, strelec sa síce v minulosti ako radový občan zúčastnil na protivládnych protestoch, akékoľvek užšie spojenie so súčasnou opozíciou však nie je preukázané.

Fico v niečom pripomína Michala Šimečku. Ten po streľbe a tragickom vyhasnutí životov dvoch mladých ľudí z prostredia sexuálnej minority pred Teplárňou v Bratislave politicky tento čin zneužil na iniciovanie uznesenia Európskeho parlamentu, v ktorom sa vina za túto tragédiu pripísala aj „predstaviteľom cirkvi“.

Vedenie politického zápasu na Slovensku sa v určitom zmysle nebezpečne vykoľajilo. Vládna koalícia nedostatočne reflektuje niektoré vážne obavy časti voličov, ktoré reprezentuje súčasná opozícia. Tá naopak zveličuje a hyperbolizuje takmer každú vládnu agendu ako ohrozenie demokratického režimu. Toto nie je cesta, po ktorej sa dá dlhodobo kráčať. Je čas pribrzdiť na oboch stranách a vrátiť sa k pokojnejšiemu spravovaniu štátu aj pokojnejšej opozičnej práci.

Začína sa moratórium, eurovoľby budú súboj Smeru a PS

Fico s prejavom k voličom vystúpil krátko pred eurovolebným moratóriom, ktoré sa začína od polnoci z dneška na štvrtok 6. júna. Voľby do európskeho parlamentu budú v niečom pripomínať súboj Smeru a Progresívneho Slovenska z minuloročných volieb do Národnej rady. Polarizačný súboj medzi Smerom a PS bol prítomný aj v prezidentských voľbách, keď obe najsilnejšie politické strany tvorili nosnú voličskú základňu pre oboch hlavných prezidentských kandidátov.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami