Tričká s Tisom nie sú extrémizmus. Aspoň zatiaľ

Ján Pastuszek Ján Pastuszek. Zdroj: FB/Kulturblog

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici rozhodol, že Ján Pastuszek nie je vinný z rozširovania extrémistického materiálu. Prokurátor sa odvolal, vďaka čomu sa opäť rieši téma Jozefa Tisa.

Dlho sa hovorilo, že je to téma pre historikov; keď budú mať jasno oni, bude jasno všetkým. Za ostatné roky sa zdá, že historici – a to aj v mladšej generácii – jasno majú, ale Tiso si stále nie a nie nájsť svoje miesto v dejinách. Ukazuje to aj najnovší proces a odvolanie po rozhodnutí súdu.

Len Tisov portrét podľa sudcu nemôže byť považovaný za materiál porušujúci zákon. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa odvolal, konečné rozhodnutie bude mať Najvyšší súd SR.

Súd s Pastuszekom a občianskym združením Kulturblog, ktorého je konateľom, rozhodol ešte 27. mája. Štandardu sa podarilo získať rozsudok, v ktorom je odôvodnenie súdneho rozhodnutia.

Historik pracujúci na Vojenskom historickom útvare, Matej Medvecký, vypracoval pre potreby súdu znalecký posudok, či tričko s portrétom Jozefa Tisa je extrémistickým materiálom. Aj keď Medvecký poukázal, že k historickej osobe prezidenta Slovenskej republiky sa hlásia skupiny neonacistov, samotný prejednávaný materiál neobsahuje žiadnu ďalšiu symboliku, ktorá by sa výlučne dala spájať s neonacizmom.

Označenie grafiky na odeve prizvaným znalcom za extrémistický materiál je podľa sudcu kľúčovým argumentom pre uznanie obvineného z viny. „V danom prípade však vyjadrenie znalca v znaleckom posudku a v jeho výsluchu nejde o dostatočné vyjadrenie tak, aby súd takýto právny úsudok mohol objektívne urobiť,“ uviedol sudca Peter Pulman v rozhodnutí.

21 tričiek

V roku 2019 Kulturblog predával prostredníctvom svojho internetového obchodu tričká s portrétmi slovenských osobností. Okrem kniežaťa Pribinu a Ľudovíta Štúra predával aj tričko s portrétom prezidenta Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945 Jozefom Tisom. Na prednej strane bol Tiso umiestnený vo vavrínovom venci, ktorý lemovali nápisy „Dr. J. Tiso“, „prezident“ a „1939 – 1947“.

Dátumy odkazovali na to, že v roku 1939 bol Jozef Tiso zvolený za prezidenta a v roku 1947 popravený československým súdom.

Na zadnej strane je uvedené Tisove politické krédo : „Verní sebe, svorne napred“. V rozhodnutí súdu je uvedené, že bolo predaných minimálne 21 kusov tohto trička. NAKA vzniesla obvinenie proti Pastuszekovi ešte na jeseň roku 2020.

Podľa Pastuszeka je smiešne, že od doby, kedy bol obvinený, nastali u neho veľké životné zmeny. Dokončil vysokú školu, narodilo sa mu dieťa, ale stále ho súd nevie oslobodiť za skutok, ktorý iní naďalej monetizujú. Konateľ Kulturblogu uviedol, že občianske združenie aj internetový obchod sa venuje histórii a nijako nie je spojený s extrémistickým hnutím.

Súd však ukázal niekoľko zaujímavých vecí.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami