Stavebné firmy avizujú problémy. Štátu odviedli státisíce eur, teraz im hrozí prepúšťanie

STANICA NIVY Ilustračná foto: Profimedia

Podnikatelia v stavebníctve zamestnávajú ľudí, sú súčasťou reťazca výroby a obchodu, prispievajú štátu do rozpočtu. Možno konštatovať, že ak sa darí im, darí sa celej spoločnosti. Ale aj naopak, ako jedni z prvých cítia problém v ekonomike.

Je letné popoludnie, sedíme vo firme I-center na okraji Bratislavy, pomaly sa dozvedám o vážnosti problémov, ktorým táto neveľká, ale dobre etablovaná, firma čelí v poslednej dobe. Nejde len o nich, firmy v oblasti stavebníctva sa ocitli tento rok v problémoch, aké údajne nezažili za posledných 20 rokov. Dôvodom nie je iba pokles záujmu o nehnuteľnosti, ale aj politika samospráv a vyššie dane. Práce aj peňazí je tak výrazne menej.

„Naša firma je na trhu od roku 1993, teda už viac ako 30 rokov. Tohtoročná situácia je veľmi zlá. Ak tento rok nebudeme v strate alebo neskrachujeme, tak už nikdy,“ uviedla pre Štandard konateľka spoločnosti Zuzana Klačanská.

Jej firma dodáva vo veľkých objemoch elektroinštalačné komponenty a za posledných 20 rokov si podľa vlastných slov „nepamätá, že by sa takto zle podnikalo“.

Spoločnosť na daniach odvádzala štátu počas uplynulých rokov pravidelne od 500- do 650-tisíc eur ročne, pričom ide o celkové odvody z DPH, dane z príjmu, odvody do sociálnej a zdravotných poisťovní i dane z nehnuteľností. „Myslím si, že na firmu, ktorá má 24 až 25 zamestnancov sme štátu teda dali dosť, lebo sa snažíme všetko, čo štátu patrí, mu dať,“ vysvetlila pani Klačanská.

Problém cítia vo firme, ale musí o ňom vedieť aj štát. Stačí si uvedomiť nasledovný prepad na tom, čo odviedli štátu.

V roku 2022 firma odviedla približne 515-tisíc eur, no už v roku 2023 začali citeľné ťažkosti a odvody klesli na 385-tisíc eur. „Tento rok za 5 mesiacov sme odviedli štátu na DPH iba 68-tisíc eur,“ hovorí sympatická konateľka. Teda ak by celý rok pokračoval aj naďalej v zlom trende a nízkom záujme zákazníkov, spoločnosť by štátu za celý rok odviedla možno len tretinu toho, čo firma štátu dlhé roky platila.

Je len logické, že sa vo firme obávajú aj o budúcnosť zamestnancov. Vydržali všetko, aj ťažký kovid, aj rôzne výkyvy, ale teraz je to inak – a horšie.

Majú iba na výplaty. Nedarí sa vraj nikomu

„Síce mám veľmi na zreteli dobro našich zamestnancov, ale momentálne neviem nikomu zaručiť, že tu ešte o mesiac, o dva alebo o tri bude pracovať, a to sú ľudia, ktorí majú rodiny, hypotéky, úvery a malé deti,“ hovorí pani Klačanská, ktorá avizované kroky firmy zdôvodnila tým, že firma ledva zarobí na výplaty.

„Čo počúvam, tak spomedzi firiem v našej brandži tento rok nedarí nikomu,“ dodáva.

Má to svoje objektívne súvislosti. Dôvodom, prečo sa firmám napojeným na stavebnícky sektor nedarí, je dlhodobý pokles vo výstavbe. A tiež horšia platobná morálka zákazníkov, ktorí v tomto prípade nie sú jednotlivci, ale stavebné firmy a developeri. Tí často vykrývajú vlastné straty a platby dodávateľom odsúvajú na neskôr.

„Tým, že niektoré firmy nemajú na mzdy, ale stále ich vyplácajú, prestávajú platiť dodávateľom. Teda im budeme musieť zastaviť dodávky,“ vysvetlil podnikateľ zo severu Slovenska, ktorý ponúka rovnaký sortiment ako bratislavská firma, ale radšej nechcel byť menovaný. V zásade vníma situáciu úplne rovnako ako jeho konkurentka.

„Predpokladám, že pokles tržieb v mojej spoločnosti bude tento rok okolo 30 percent,“ dodal, pričom nevylúčil, že v najbližšej dobe bude zvažovať prepúšťanie niektorých zamestnancov.

O tom, čo sa deje, svedčia aj ďalšie čísla.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami