Kresťania sa pre Turecko stávajú bezpečnostnou hrozbou

David Byle, jeden z misionárov vyhostených z Turecka. Reprofoto: Youtube David Byle, jeden z misionárov vyhostených z Turecka. Reprofoto: Youtube

Turecký Ústavný súd rozhodol, že tamojšia vláda neporušila práva deviatich zahraničných kresťanov, keď ich fakticky vyhostila z krajiny. Všetci deviati cudzinci predtým získali legálne povolenie na pobyt v Turecku.

Pre ich údajné „misijné aktivity“ im však turecké úrady vydali imigračné kódy, ktoré im bránili vstúpiť do krajiny alebo v nej zostať. Kódy „N-82“ ich označujú ako „riziká pre národnú bezpečnosť“, čím im bránia získať potrebné predbežné povolenie na vstup do krajiny.

Prípadu sa ujala organizácia ADF International. Riaditeľka advokácie globálnej náboženskej slobody Kelsey Zorziová uviedla: „Toto spoločné rozhodnutie, hoci bolo rozhodnuté nesprávne, poskytuje možnosť odvolať sa vo všetkých deviatich prípadoch na Európsky súd pre ľudské práva. Diskriminačný útok vlády na kresťanských náboženských pracovníkov v Turecku, ktorí tam pokojne žili už mnoho rokov, predstavuje jasné porušenie Európskeho dohovoru o ľudských právach aj medzinárodných paktov, ktorých je Turecko zmluvnou stranou.“

Zorziová tiež povedala, že počet zahraničných kresťanov, ktorých Turecko považuje za hrozbu, každoročne stúpa. Tento údaj podľa advokátky jasne potvrdzuje, že Turecko sa snaží na svojom území eliminovať kresťanskú vieru, preto je poslednou nádejou dotknutých ešte Súdny dvor EÚ.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami