Nudné Anglicko a ohnivé Španielsko

GELSENKIRCHEN, GERMANY - 20 JUNE, 2024: Lamine Yamal, The football match of EURO 2024 Spain vs. Italy at Veltins Arena P Lamine Yamal počas zápasu Španielska s Talianskom. Foto: Profimedia

Málokto by si pomyslel, že sa na Eure bude najviac nudiť v zápasoch Anglicka. Realita je taká. Southgateov tím je na čele skupiny C, ale to je zatiaľ jediné očakávanie, ktoré naplnil.

Štvrtok bol v znamení repríz semifinále ME 2021 a pri dueli Anglicka s Dánskom sa diváci nemali na čom baviť. Azda na dánskom nasadení, ktoré mohlo priniesť tímu trénera Caspera Hjulmanda víťazstvo, pretože v záverečnej päťminútovke premrhal nájazd Alexandra Baha v situácii troch proti jednému, nasledoval roh, po ktorom prestrelil zblízka stopér Andreas Christensen a vzápätí nedal gól z nádejnej pozície ani Pierre-Emile Hojbjerg, vyhlásený za najlepšieho hráča zápasu. Dáni urobili pre víťazstvo viac, ale určite berú aj bod za remízu 1:1.

Sklamanie z Anglicka

Anglicko je zatiaľ sklamaním. Pomalšie sa rozbiehalo aj pred tromi rokmi, veď vo Wembley strelilo v troch zápasoch skupiny len dva góly a potom sa aj tak prebojovalo až do finále. Teraz hrá útrpný, vyčkávací futbal, s minimom inšpiratívnych momentov, ako keby nahodilo spomalený, šetriaci režim.

Pritom kvalita kádra je enormná. Málokto sa môže Angličanom vyrovnať v sile a komplexnosti, chýba však elementárna chémia, hráči akoby brali zápasy len ako nutnosť. Iskra, nasadenie, neustály pohyb, nábehy, schopnosť dostať súpera pod trvalý nápor – to všetko absentuje.

Proti Srbsku strelilo gól v 13. minúte a prestalo hrať. Proti Dánsku sa presadilo o päť minút neskôr a zopakovalo to isté. Ako je možné, že takéto silné mužstvo nechce herne dominovať, ale začne vyčkávať?

Aj preto takmer nevidieť Harryho Kanea ako hrozbu v súperovej šestnástke. Proti Srbom mal jednu šancu a hlavičkoval pri nej do brvna. Proti Dánom skóroval, za Anglicko už 64.-krát, po Rooneym a Owenovi je len tretím anglickým hráčom, ktorý dal gól na štyroch veľkých šampionátoch. Pred bránou našiel loptu odrazenú od Bukaya Saku po prieniku Kylea Walkera z pravej strany cez Viktora Kristiansena a poľahky ju zasunul do siete.

Harry Kane strieľa gól do siete Dánska. Foto: Profimedia

Ožil síce Phil Foden, hral lepšie ako v prvom zápase, stále je to však menej, ako predvádzal v druhej polovici sezóny v Manchesteri City. Mlčal Jude Bellingham, ktorému nefungovala spolupráca s Kaneom. Neviditeľný je v strede poľa Trent Alexander-Arnold.

„Na majstrovstvách Európy niet ľahkých zápasov. Určite môžeme dosiahnuť lepšiu úroveň hry, musíme však zostať trpezliví. Len ak pôjdeme krok za krokom, dostaneme sa hore,“ povedal kapitán Kane.

Southgate akoby nevedel naštartovať toto mužstvo. Nepodarilo sa mu to ani striedaniami, po ktorých nehrali Kane, Foden a Saka záverečných vyše dvadsať minút, pretože Bowen, Eze a Watkins žiadny nový náboj nepriniesli. Anglicko zatiaľ v Nemecku nerastie. Pod zavretou strechou frankfurtského štadióna urobilo krok späť.

„Zanalyzujeme si oba zápasy do hĺbky a povieme si, čo musíme zlepšiť, aby sme našli našu triedu,“ konštatoval Southgate. Herná identita troch levov je v úvode šampionátu veľmi nejasná.

Dáni druhýkrát remizovali. S Angličanmi hrali rovnako vyrovnanú partiu ako v londýnskom semifinále pred tromi rokmi. Vtedy skórovali krásnou strelou Jespera Damsgaarda z priameho kopu, teraz sa vyše dvadsaťpäť metrov od brány oprel do lopty Morten Hjulmand, menovec dánskeho trénera, a jeho strela zapadla od pravej žrde za Pickfordov chrbát. Bol to už trinásty gól na tomto Eure, ktorý padol spoza šestnástky.

Pierre-Emile Hojbjerg strieľa na bránu počas zápasu Dánska s Anglickom. Foto: Profimedia

Slovinci siahali na historické víťazstvo

Boj o postup bude v skupine C spletitý, pretože tri zápasy zo štyroch sa skončili 1:1. Platilo to aj v súboji Slovinska so Srbskom. Miernym favoritom boli Srbi, ale zápas im vôbec nevyšiel.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami