Prosto ho strelil do hlavy. Ako popravujú vzdávajúcich sa Rusov

Snímka obrazovky 2024-07-07 o 17.35.44 Caspar Grosse, zdravotník v medzinárodnej dobrovoľníckej jednotke na Ukrajine, povedal, že tento zápis do denníka napísal v októbri po tom, ako jeho spolubojovník, známy ako Zeus, rozprával o poprave ruského zajatca. Preklad jeho zápisu: „Dnes jeden dobrý priateľ dobrovoľne popravil spútaného zajatca. Keď zajatec sedel v zákopovom kryte s bundou prehodenou cez plecia, Zeus k nemu pristúpil zozadu a niekoľkokrát ho strelil do zátylku. Idem spať.“ Zdroj: Caspar Grosse cez New York Times

Nemecký zdravotník Caspar Grosse uviedol, že bol popravami natoľko rozrušený, že konfrontoval svojho veliteľa. Iní sa chválili zabíjaním v skupinovom čete. Znepokojujúca reportáž New York Times zverejňuje prípady nezákonných popráv ruských vojnových zajatcov na Ukrajine.

Niekoľko hodín po augustovej bitke na východe Ukrajiny sa zranený a neozbrojený ruský vojak plazil takmer zničeným zákopom a hľadal pomoc u svojich zajatcov, jednotky medzinárodných dobrovoľníkov pod vedením Američana.

Caspar Grosse, nemecký zdravotník z tejto jednotky, povedal, že videl vojaka, ako lámanou angličtinou a ruštinou prosil o lekársku pomoc. Bol súmrak. Člen tímu hľadal obväzy.

Vtedy sa podľa slov Grosseho priblížil jeho spolubojovník a vystrelil zo svojej zbrane do trupu ruského vojaka. Ten sa zrútil, ale stále dýchal. Ďalší vojak vystrelil – „prosto ho strelil do hlavy,“ spomínal Grosse v rozhovore.

Grosse povedal, že ho to tak rozrušilo, že konfrontoval svojho veliteľa. Povedal, že s denníkom New York Times hovoril po tom, čo pokračovalo podľa neho neoprávnené zabíjanie. Je veľmi nezvyčajné, aby vojak verejne hovoril o dianí na bojisku, najmä pokiaľ ide o mužov, ktorých stále považuje za priateľov.

Povedal však, že je príliš znepokojený na to, aby mlčal.

Caspar Grosse na východnej Ukrajine. Zdroj: Caspar Grosse cez New York Times

Zastrelenie neozbrojeného a zraneného ruského vojaka je jedným z niekoľkých prípadov zabitia, ktoré znepokojili Vyvolenú rotu (Chosen Company), jednu z najznámejších jednotiek medzinárodných vojsk bojujúcich v mene Ukrajiny.

Svedectvo Grosseho je jediným dostupným dôkazom o tomto zabití v zákope. Jeho opisy ďalších prípadov však podporujú jeho súbežné poznámky, videozáznamy a textové správy, ktoré si posielali členovia jednotky a ktoré preskúmal denník New York Times.

V druhom prípade jeden z členov Vyvolenej roty hodil granát na vzdávajúceho sa ruského vojaka, ktorý mal zdvihnuté ruky, ako vyplýva z videozáznamu, ktorý si prezrel denník New York Times. Ukrajinská armáda zverejnila video tohto incidentu, aby predviedla svoje bojové schopnosti, ale vzdávajúceho sa muža z videa vystrihla.

V treťom prípade sa členovia Vyvolenej roty v skupinovom čete chválili, že počas októbrovej misie zabili ruských vojnových zajatcov, ako ukazujú textové správy. Vojak, ktorý v ten deň krátko velil, narážal na zabíjanie použitím slangového výrazu pre streľbu. Povedal, že prevezme zodpovednosť.

„Ak vyjde najavo niečo o údajnom odprásknutí vojnových zajatcov, nariadil som to,“ napísal vojak, ktorý používa volaciu značku Andok. Pridal obrázok chorvátskeho vojnového zločinca, ktorý zomrel v roku 2017 po vypití jedu počas tribunálu v Haagu.

„V Haagu ‚Nič neľutujem!‘,“ napísal. Bola to jedna z niekoľkých textových správ, ktoré preskúmal denník New York Times a v ktorých sa priamo alebo nepriamo spomína zabíjanie zajatcov. Andok v rozhovore povedal, že žartoval.

Grosse nebol na tejto misii, ale povedal, že potom mu jeden spolubojovník rozprával o zabití zajatca. Grosse to zdokumentoval vo svojom denníku.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami