Samit NATO. Západ ďalej vodí Ukrajinu za nos

Volodymyr Zelenskyj, prezident, politik Volodymyr Zelenskyj. Foto: Profimedia.sk

Samit NATO 2024 v stredu riešil niečo ako geopolitickú mágiu. Ukrajina sa má držať vymknutá pred bránami Aliancie – pre istotu. A zároveň ju treba ubezpečiť, že sa s ňou ráta. Výsledkom sú, ako už toľkokrát, frázy o pevnom odhodlaní NATO otvárať Ukrajine dvere. Tento rok sa pribalilo heslo o „nezvratnej ceste“. Inými slovami, pokračuje hra na vodenie Ukrajiny za nos.

Dvojtvárna politika NATO – ani áno, ani nie – je pritom celkom pochopiteľná. Na jednej strane Aliancia nemôže pozvať do svojich radov krajinu, ktorá je vo vojne s Ruskom. Znamenalo by to import vojenského konfliktu s jadrovou veľmocou do vnútra Aliancie.

Toto bremeno Američania a Briti odmietajú. Navyše, vyzerá to tak, že predpokladom budúcej mierovej dohody bude vojenská neutralita Ukrajiny a Gruzínska, respektíve zastavenie programu rozširovania NATO na východ.

Na druhej strane NATO dnes nemôže priznať farbu. Teda nemôže Ukrajinu stroho odbiť. Západ od Ukrajiny potrebuje, aby bojovala s násobne silnejším Ruskom. Aj za cenu masívnych strát životov a území. A Ukrajincov motivuje hlavne vidina, že raz budú členom prominentného „západného klubu“. Čiže členom NATO a EÚ.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na začiatku samitu NATO v roku 2024 vo Washingtone. Foto: nato.int

Hra Aliancie preto ostáva pri Ukrajine otvorená. V praxi to znamená, že Západ Ukrajinu tak trochu vodí za nos. A robí to preto, aby ju mohol vodiť za ruku.

Ukrajinská vláda vykonáva bojové úlohy od západných spojencov. Dokonca bez toho, aby mali pointu pre Ukrajinu a jej budúcnosť.

Po dvoch rokoch vojny s Ruskom je ukrajinské územie čoraz menšie. Pritom ešte horšie ako vojenské a územné straty sú tie demografické. Odhaduje sa, že po ruských anexiách a po utečeneckých krízach na Ukrajine, presnejšie pod kontrolou ukrajinskej vlády, reálne žije približne 25 – 30 miliónov obyvateľov.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami