V Budapešti sa v utorok zavŕšili oslavy Dňa svätého Štefana. Okrem pravidelných podujatí, ako boli procesia a svätá omša v bazilike svätca a prvého uhorského kráľa či vojenská prehliadka na Košútovom námestí, bola na programe aj letecká prehliadka – súbor svietiacich dronov, ktoré vytvárali rôzne obrazce.
Obrazy, ktoré podľa webu Magyar Nemzet vytvorilo až 1 300 bezpilotných lietadiel, predstavovali jednotlivé epizódy maďarskej národnej mytológie a histórie integrované do jedného príbehu.
Synchronizované stroje postupne vytvorili podobizeň slávneho lukostrelca na koni, znázornili legendu o zázračnom jeleňovi, spojili sa do podoby Svätej koruny a vrcholom bol obrovský trojrozmerný kríž rotujúci v priestore.
O bezpečnosť divákov sa starali viacvrstvové ochranné systémy a dronové siete natiahnuté na kritických miestach, pričom v pohotovosti boli na Dunaji aj motorové člny.
Predstavenie s názvom Ohne a svetlá doplnili ikonické skladby z maďarského folklóru či od národných umelcov Ferenca Liszta a Zoltána Kodálya.
Drones form a massive cross above Budapest to glorify the Lord and celebrate St. Stephen's Day, the patron saint of Hungary. ✝️ pic.twitter.com/uJ00XTd9xu
— CatholicVote (@CatholicVote) August 20, 2024
Toto predstavenie však nemalo svoju premiéru a vlani sa mu venoval aj konzervatívny americký publicista žijúci v Budapešti Rod Dreher.
„Poslal som tento obrázok v SMS španielskemu katolíckemu priateľovi, ktorý bol šokovaný a zároveň nadšený. Povedal, že jediné podobné umenie na oblohe z dronov, ktoré by jeho vláda pravdepodobne vytvorila, by bola vlajka LGBT,“ napísal vtedy.
Dreher zároveň doplnil, že ide o zásluhu priamo maďarského predsedu vlády Viktora Orbána. „To je to, čo znamená mať lídra, ktorý je kresťan a nehanbí sa za to. To znamená mať lídra, ktorý verí, že viera, ktorá bola neoddeliteľnou súčasťou založenia národa, je nevyhnutná pre jeho prežitie,“ doplnil Dreher.
V roku 2006 počas ohňostroja v rámci osláv zasiahla maďarské hlavné mesto prudká búrka. V dave ľudí sledujúcich pyrotechnickú prehliadku zahynulo päť osôb a stovky ďalších sa zranili, mnohí ťažko. Vďaka prísnym preventívnym bezpečnostným opatreniam však už potom v nasledujúcich rokoch nedošlo pri oslavách k vážnejším nehodám.
Oslavy na počesť tohto patróna Maďarska sa nekonajú len v hlavnom meste, ale aj po celom Maďarsku i v krajinách, kde žijú komunity Maďarov. Viaceré zo stoviek oficiálnych programov pripravovaných v rôznych mestách a obciach krajiny sa konali už počas uplynulého víkendu.
Svätý Štefan I., pôvodným menom Vajk, bol v období rokov 995 až 997 kniežaťom Nitrianskeho kniežatstva, v rokoch 997 – 1000 veľkokniežaťom Uhorska a od roku 1000 do roku 1038 prvým kráľom Uhorska. Zomrel 15. augusta 1038 a 20. augusta 1083 ho vyhlásili za svätca.