Pozitívne otestovaných je 1,06 percenta

V sobotu otestovali 2,5 milióna ¾udí, z toho 25.850 bolo infekèných Igor Matovič (Zdroj: TASR)

Druhé kolo plošného testovania sa podľa Igora Matoviča nemusí konať v 20 až 30 percentách slovenských okresov.

Na víkendovom celoslovenskom testovaní bolo pozitívnych 38 359 ľudí, čo predstavuje 1,06 % z celkového počtu otestovaných. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda vlády Igor Matovič.

Za celý prvý víkend celoslovenského testovania prišlo na odberné miesta 3 625 332 ľudí, z toho v sobotu približne 2,65 milióna.

Hneď v sobotu sa podarilo pretestovať vyše 2,5 milióna ľudí. Napriek občasne zahlteným odberovým miestam, pred ktorými ľudia stáli v niektorých prípadoch aj tri hodiny, bola akcia podľa Matovičovho kabinetu úspešná. Už v nedeľu na obed bolo pretestovaných viac ako 3 milióny ľudí, čo minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) označil za úspech.

Pozitívne testovaní mali podľa premiéra zároveň najväčšiu šancu nakaziť ostatných. Vzhľadom na to, že na Slovensku dokáže každý pozitívny nakaziť 1,3 človeka, mali by sme tu podľa neho nových skoro 50-tisíc ľudí, ktorí by nakazili ďalších 1,3 človeka.

Celoplošné testovanie preto naďalej podporuje a myslí si, že zachytiť šíriteľov a karantenizovať ich je základným krokom počas pandémie.

Najnižšiu pozitivitu mali pri celoplošnom testovaní okres Revúca, Banská Štiavnica a Rožňava. Najhoršie dopadli okresy Čadca, kde antigénové testy odhalili pozitivitu u 3,22 % otestovaných, potom Stará Ľubovňa s 2,8 % pozitívnych prípadov a Púchov 2,65 %.

Premiér ďalej dodal, že antigénové testy pomôžu zraziť počet pozitívnych prípadov, pretože sú najefektívnejšie v regiónoch, ktoré majú vysoké percento infekčnosti.

Celoplošné testovanie je podľa premiéra inteligentnejším riešením, ktoré môže zabrániť tomu, aby sme museli zavádzať tvrdý lockdown, ktorý poškodzuje ekonomiku.

Druhé kolo testovania asi nebude všade

Druhé kolo celoplošného testovania naplánované pôvodne na nasledujúci víkend neodporúča konzílium odborníkov. Namiesto toho experti ako alternatívu navrhujú cielené testovania tam, kde testy odhalili nové ohniská nákazy a tam kde je to nevyhnutné. Premiér pripustil, že druhé kolo nebude možno potrebné v 20 až 30 percentách slovenských okresov.

Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla nie je druhé kolo testovania potrebné ani v hlavnom meste, keďže pozitivita testovaných sa blíži štatistickej chybe. Z celkového počtu pretestovaných bolo pozitívnych približne jedno percento. Aj minister zdravotníctva Marek Krajčí sa vyjadril, že ak bude pozitivita testovaných taká nízka, tak v Bratislave nevidí dôvod na druhé kolo testovania.

Za dobrý nápad nepovažujú druhé kolo antigénového testovania samosprávy na strednom Slovensku. Mestá sa vraj potrebujú začať venovať aj iným úlohám ako organizovaniu plošného testovania. Upozorňujú, že ide o zvýšené výdavky a môže dôjsť aj k tomu, že nebude dostatok dobrovoľníkov. V prípade, že by sa druhé kolo malo konať, chcú samosprávy záruku, že im štát náklady nahradí a že nedôjde ku komplikáciám ako pri prvom kole.


Ďalšie články