Fico: Upratali sme po predchádzajúcej vláde, ceny energií budeme kompenzovať

Predstavitelia koaličných strán za prítomnosti povereného predsedu parlamentu Petra Žigu (Hlas) a ministra financií Ladislava Kamenického (Smer) vyslovili prekvapenie z neúčasti niektorých poslancov opozície pri hlasovaní o konsolidácii.

Snímka obrazovky 2024-10-03 o 13.22.35

Premiér Robert Fico (Smer) spresnil, že tak, ako sa na stredajšej koaličnej rade dohodli, tak vo štvrtok všetkých 79 poslancov vládnej koalície „do nohy“ prišlo na hlasovanie o konsolidačnom balíku a podporilo ho.

„Skôr ma prekvapuje neúčasť opozície, asi desať opozičných poslancov chýbalo. Konsolidácia bola nevyhnutná, na tomto sa zhodla celá politická scéna. Treba to zdôrazňovať, pretože predstavitelia opozície si veľmi jasne uvedomovali svoju plnú zodpovednosť za stav verejných financií,“ spresnil predseda vlády.

Dodal, že aj preto teraz stoja predstavitelia koalície pred verejnosťou pokojne. „Nám sa ani do toho nechcelo, pretože je to náročná práca pripraviť zákony, ktoré zabezpečia do štátneho rozpočtu 2,7 miliardy eur,“ zhodnotil Fico.

Považuje za dôležité ukázať, že koalícia má záujem o poriadok vo verejných financiách a ukázať medzinárodnému spoločenstvu, že „sme zodpovední partneri“.

Koalícia sa teraz zameria na rozpočet

Fico informoval, že vláda sa môže po schválení konsolidačného balíka zamerať na štátny rozpočet pre rok 2025. Predtým sa však ešte zameria na dve veľké témy: postoj k samosprávam a k cenám energií.

Vládny kabinet chce totiž „ochrániť slovenské domácnosti“. Nateraz je potvrdené, že sa budú kompenzovať energie. Je to aj z dôvodu, aby občania necítili až tak dopady konsolidácie. Konkrétne ceny tepla, energií a plynu sa verejnosť dozvie 1. decembra.

Minister vnútra a predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok zopakoval, že pred viac ako rokom upozorňovali na ťažké časy, ktoré Slovensko čakajú.

„A že po 3,5 roku vlády hazardérov s verejnými financiami to nebude ľahké,“ povedal s tým, že sa snažili pripraviť čo najviac sociálne spravodlivý konsolidačný balík.

Šéf SNS Andrej Danko sa ku koaličným kolegom pridal a vládnutie za predchádzajúceho tri a pol roka označil za „veľkú žúrku“.

„Bez tohto konsolidačného balíka by boli následky oveľa horšie. Ak sa aj my dostávame do diskusie sporov, tak oproti tomu, čo tu bolo tri roky, je to na míle ďaleko,“ konštatoval Danko.

Na záver ešte minister financií Kamenický prízvukoval, že ak by sa hospodárilo s verejnými financiami tak, ako to bolo nastavené predošlými vládami, tak by sme sa „rútili k bankrotu“. „Na ďalší rok sa budeme opäť rozprávať o konsolidácii, ktorá bude miernejšia,“ uzavrel.

Opozícia opatrenia kritizuje

Schválenie konsolidačných opatrení môže znamenať začiatok pádu Ficovej vlády, tvrdí Michal Šimečka (PS). Chaotický a nepremyslený balíček sa premietne do všetkých cien a bude mať negatívny vplyv na slovenskú ekonomiku, dodal predseda PS Šimečka po schválení šetriacich opatrení koaličnými poslancami.

KDH kritizuje, že bolo schválené zdvihnutie DPH. „Vláda vo svojej nekompetentnosti pristúpila k najmenej náročnému ale najhoršiemu riešeniu, a to k zvýšeniu daní,“ uviedlo hnutie vo vyjadrení. Kresťanskodemokratické hnutie takisto kritizuje transakčnú daň, ktorá má ohroziť neziskové organizácie a stiahnutie v minulosti dohodnutého valorizačného príspevku, ktorý má vyháňať lekárov a zdravotníckych pracovníkov za prácou do zahraničia.

Vláda napľula viacdetným rodinám a charitám do tváre, uviedla Kresťanská únia. Strana dodala, že bez dlhodobej a účinnej podpory rodín s deťmi zatiahne slovenská ekonomika brzdu, prestanú sa rodiť deti, ľudskú silu nahradí AI, ktorá zníženú DPH na základné potraviny potrebovať nebude.

SaS vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby si stál za svojimi predvolebnými sľubmi a konsolidačný balík vetoval. Po schválení konsolidačných opatrení v parlamente predseda strany Branislav Gröhling oznámil, že v strane zvažujú podanie na Ústavný súd.

(max, lh, tasr)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok