Kažimír považuje svoje stíhanie za politický proces. Sudca a prokurátor sú vraj zaujatí

O niektorých podrobnostiach stíhania guvernéra Národnej banky Slovenska a exministra financií Petra Kažimíra informoval advokát Ondrej Mularčík. Okrem iného spochybnil rozhodnutie sudcu Špecializovaného trestného súdu ohľadom premlčania.

súdny proces s guvernérom NBS Petrom K. v Bratislave Peter Kažimír. Jaroslav Novák/TASR

Na zatiaľ poslednom pojednávaní Kažimírov obhajca navrhol zastaviť trestné stíhanie z dôvodu premlčania. Tomu však sudca ŠTS Milan Cisarik nevyhovel aj napriek nálezu Ústavného súdu k neslávne známej novele Trestného zákona z jari tohto roka, v ktorom sa hovorí o uplatnení premlčania aj na prípady spred účinnosti novely v prípade splnenia podmienok Trestného poriadku.

Cisarik v tomto prípade argumentoval, že na uplatňovanie premlčania neexistuje jednotný právny názor. „Žiaden sudca nemá právo vykladať svojvoľne rozhodnutie Ústavného súdu, len a jedine Ústavný súd,“ podotkol na štvrtkovej tlačovej konferencii advokát Mularčík.

Zdôraznil, že jeho klient sa od začiatku konania cíti nevinný. „Tvrdí, že nikdy nikoho nepodplatil, nespáchal žiadny trestný čin a upozorňujem, že pociťuje toto trestné stíhanie ako nejaký politický proces, ktorý má byť namierený smerom k nominantom strany Smer, v ktorej pôsobil, a za éry, keď vládla v predposlednom volebnom období. Vtedy bol minister financií,“ spresnil Kažimírov obhajca s tým, že nemá teraz dôvod vzdať sa funkcie.

Pripomenul tiež, že Cisarik v rozpore so zákonom vydal trestný rozkaz, ktorý je možné vydať len na základe „spoľahlivo preskúmaných dôkazov“. V tomto prípade je však dôkazom len výpoveď exšéfa Finančnej správy SR Františka Imreczeho.

„Neexistujú a ani neexistovali žiadne ďalšie dôkazy, ktoré by mali preukazovať, že sa môj klient dopustil akéhokoľvek trestného činu. To, čo vedie Františka Imreczeho k tomu, že takýto trestný čin sa stal, je evidentné a známe z toho, ako on postupne dospel k tomu, že sa stal spolupracujúcou osobou. Mal možnosť dostať sa z väzby a začal rozprávať rôzne príbehy na rôznych ľudí, ocitol sa pre svoju beztrestnosť na slobode a odvtedy je tomu tak,“ konkretizoval Mularčík.

Konanie sudcu preto označil za „zaujaté“, a rovnako tak aj konanie prokurátora Petra Mikuláša. V záverečnej reči totiž žiadal súd, aby bol uložený guvernérovi NBS trest odňatia slobody nepodmienečne v hornej polovici trestnej sadzby.

„Je to v rozpore so zásadami ukladania trestu. Prokurátor je zaujatý voči jeho osobe preto, lebo Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bol zrušený, pán prokurátor môže byť oprávnene dotknutý a na to, aby obhájil minulú činnosť, sa bude snažiť čo najviac a najhoršie urobiť všetko pre môjho klienta, aby preukázal legitimitu svojho konania v minulom období,“ uviedol advokát a navrhovaný trest označil za „drakonický“.

Kažimír čelí obvineniu z prečinu podplácania opätovne od jesene 2022. Predtým mu obvinenie zrušila generálna prokuratúra.

Z obžaloby vyplýva, že ešte ako minister financií údajne opakovane požadoval od vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, aby okrem iného zabezpečil prednostné vyplatenie vratiek DPH viacerým firmám v objeme vyše troch miliónov eur. Imreczemu vraj odovzdal úplatok 48-tisíc eur.

Guvernér NBS už na začiatku súdneho procesu vyhlásil, že je nevinný a obžalobu považuje za nezákonnú. Tvrdil, že nikdy neovplyvňoval žiadne daňové konanie v prospech a ani v neprospech žiadneho daňovníka. Zdôraznil tiež, že Imreczemu, ktorý sa priznáva k prijatiu úplatku, žiadne finančné prostriedky neodovzdal.

Vlani v apríli vydal sudca ŠTS trestný rozkaz, ktorým Kažimíra neprávoplatne uznal za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Keďže prokuratúra aj obžalovaný podali proti trestnému rozkazu odpor, koná sa hlavné pojednávanie.

(max)


Skládky komunálneho odpadu sú na Slovensku bežné, prevádzkovatelia niektorých však pri svojej činnosti nie vždy dodržiavajú zákony. Skládka v Iži navyše stála miesto dnes už exministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana, ktorý bol jej…
Prejsť na článok