Skončil sa samit OSN o biodiverzite. Na pláne financovania sa štáty nedohodli

Na 16. samite OSN o biodiverzite sa zišlo okolo 23-tisíc delegátov z približne 200 krajín sveta, aby zhodnotili klesajúcu úroveň biodiverzity vo svete a záväzky krajín chrániť rastliny, zvieratá a kritické biotopy.

svetoví lídri spoloèná fotografia Svetoví lídri pózujú na klimatickom samite COP26 v Glasgowe. Ilustračný obrázok Foto: TASR/AP

Dosiaľ najväčšia konferencia OSN o biodiverzite sa skončila v sobotu v Kolumbii bez dohody o najdôležitejšom bode programu, pláne na zvýšenie financovania ochrany druhov. Delegátom sa podarilo dohodnúť na vytvorení stáleho orgánu zastupujúceho záujmy domorodého obyvateľstva a fonde s príspevkami od farmaceutických a kozmetických firiem.

V kolumbijskom meste Cali mali delegáti za úlohu vypracovať detailný plán, ako zvýšiť financovanie potrebné na dosiahnutie týchto cieľov. Hlavným sporným bodom, ktorý zabránil úspechu, boli spôsoby nasmerovania finančnej podpory z bohatších do chudobnejších krajín.

Rokovania trvali do noci na sobotu takmer 12 hodín dlhšie, ako sa plánovalo. Napokon ich prerušili, pretože delegácie začali odchádzať, aby stihli svoje lety, a na konferencii nezostal dostatok účastníkov na prijímanie rozhodnutí.

Delegáti sa predtým dohodli na vytvorení fondu, do ktorého môžu veľké farmaceutické a kozmetické spoločnosti odovzdávať príspevky za produkty, ktoré mohli vyvinúť len vďaka biodiverzite. Konkrétne budú môcť platiť za použitie digitálne sekvenovaných genetických údajov o rastlinách a živočíchoch, z ktorých väčšina pochádza z chudobných krajín.

Účastníci tiež schválili vznik stáleho orgánu, ktorý bude na základe Dohovoru OSN o biologickej diverzite reprezentovať záujmy domorodých obyvateľov. Tí tak dostanú väčšie slovo pri rozhodovaní o ochrane prírody.

(tasr, belga, afp)


Prelom októbra a novembra je u nás už tradične v znamení Dušičiek. Kroky ľudí vedú na cintoríny, aby pripravili hroby na stretnutie blízkych z rôznych kútov domova, i zahraničia. V Košiciach však neraz dojem z…
Prejsť na článok
Uzavretie zmieru medzi Andrejom Babišom a Ministerstvom vnútra rozhodne nebolo také nevyhnutné, ako to tvrdí minister Matúš Šutaj Eštok. Viac v článku.
Prejsť na článok