Rozhodnutie o pridaní sa exministra zahraničných vecí a neúspešného prezidentského kandidáta Ivana Korčoka k Progresívnemu Slovensku oznámil v pondelok predseda hnutia Michal Šimečka.
Korčok bude aj členom predsedníctva Progresívneho Slovenska (PS), expertom na zahraničnú politiku a bude sa tiež podieľať na tvorbe programu do najbližších parlamentných volieb.
„Cieľom je poraziť Roberta Fica, vyhrať voľby a zostaviť najlepšiu vládu. Aby sme to dosiahli, musia k nám prísť noví ľudia a musíme osloviť viac voličov. Som veľmi hrdý, že dnes môžem ohlásiť vstup Ivana Korčoka do hnutia Progresívne Slovensko,“ povedal na tlačovke Šimečka a doplnil, že Korčoka s Progresívnym Slovenskom spája vízia moderného Slovenska a spoločný politický štýl.
Korčok vymenoval tri dôvody, prečo zostáva v politike. Podľa neho je základom pôsobenia v politike služba Slovenskej republike a občanom. Poznamenal, že službe sa venoval celý život ako diplomat, minister zahraničných vecí a napokon ako prezidentský kandidát.
Za druhý dôvod označil snahu prispieť k tomu, aby sa na základe demokratickej súťaže v najbližších voľbách vytvorila alternatíva, ktorá bude riešiť úpadok a zaostávanie Slovenska. Trápi ho totiž, že ľudia sú rozčarovaní a upadajú do apatie. „Ako by sa zmierovali s tým, že je to naším osudom,“ poznamenal.
Tretím dôvodom je, že sa podľa svojich slov rozhodol občanom vrátiť podporu z prezidentských volieb, pretože s ním spojili istú nádej a očakávanie.
Spoluprácu s progresívcami Korčok zdôvodnil spoločným hodnotovým základom, ako sú demokracia, právny štát, miesto Slovenska vo svete a rovnosť pred zákonom. Chce, aby sa zo Slovenska stala moderná európska krajina.
Nepáčia sa mu „mnohé apokalyptické reči, že Slovensko je omyl a že ho treba zavrieť a nanovo vybudovať“. Podľa neho je krajinou s úspešným príbehom a nie všetko je zlé.
Pozvanie Šimečku prijal aj preto, aby sa stal súčasťou PS, ktoré sa podľa neho otvára širokému priestoru názorov. Korčok vyhlásil, že chce vyslať do spoločnosti signál, že spolupráca rôznych názorov, stredových voličov, stredových politikov, progresívnejších, liberálnejších aj konzervatívnejších je možná.
„Zdá sa, ako by sa na Slovensku najväčší súboj zvádzal medzi konzervatívcami a liberálmi. Nie je to pravda,“ podotkol s tým, že najväčší súboj je o to, či na Slovensku bude prúd, ktorý reprezentuje úpadok a minulosť, alebo sa zomknú prodemokratické sily, ktoré pohnú krajinu dopredu.
Korčok plánuje chodiť po krajine a rozprávať sa s ľuďmi. Verí, že sa k PS pridajú aj mnohí nespokojní alebo oklamaní voliči Hlasu. Na stretnutiach s ľuďmi chce hovoriť aj o predsudkoch spojených s PS. Nechce však hovoriť, že jeho vstupom do PS ide princíp rovnosti v ľudských právach nabok, čím mal podľa všetkého na mysli aj práva LGBTI osôb. Bude intenzívne komunikovať, „čo je zmysel pokroku a progresívnej idey na Slovensku“ a aby sa pohyb a zmena premietli do kvality života.
Korčok avizoval lojalitu súčasnému predsedovi Šimečkovi. Uviedol, že nebude kandidovať na post predsedu progresívcov. Zdôraznil, že chce prejsť poctivú cestu ako člen PS a nie je prívržencom skratiek.
V prezidentských voľbách začiatkom apríla porazil Peter Pellegrini Korčoka v druhom kole o niečo vyše 6 percent. Koncom apríla Korčok vyhlásil, že svoje pôsobenie v politike nevylučuje. Povedal, že si „zobral timeout“, čas na rozmýšľanie o tom, aké bude jeho ďalšie pôsobenie vo verejnej sfére.
Zároveň však poznamenal, že akékoľvek jeho ďalšie pôsobenie v politike nebude mať podobu plánu B, lebo je to „príliš vážna vec“. Hovoril tiež, že svoje rozhodnutie nechce urobiť v chvate. Dostatočný časový rámec na rozhodnutie podľa neho mohli byť júnové voľby do Európskeho parlamentu. Ani po nich však bližšie svoje plány neobjasnil.
Až začiatkom augusta na festivale Atmosféra v Hontianskych Nemciach oznámil, že zostáva v politike. Angažovať sa chce v nasledujúcich parlamentných voľbách.
„Urobil som vnútorné rozhodnutie, že z politiky neodídem a zostanem v nej,“ povedal podľa Denníka N. Vtedy však ešte neprezradil, či založí vlastnú stranu alebo vstúpi do niektorej existujúcej opozičnej strany.
Agentúra Focus cez leto zistila, že keby Korčok vstúpil do Progresívneho Slovenska, táto strana by predstihla Smer a získala by 27,6 percenta hlasov. Naopak, SaS by klesla na asi päť percent. Ak by Korčok vstúpil do SaS, tá by získala približne 14 percent hlasov a PS by kleslo na 16 percent.
Korčok sa sedem mesiacov rozhodoval, kam sa budú uberať jeho ďalšie kroky. Na tlačovke v pondelok povedal, že to nebolo dlho a že tieto mesiace strávil zmysluplne. Poďakoval sa za podporu, ktorú v ostatných dňoch, týždňoch a mesiacoch dostal od ľudí.
(su, gko)