Ministerstvo zahraničia v Kyjeve zverejnilo oficiálne stanovisko štátu k možným bezpečnostným zárukám, ktoré by predostreli účastníci ministerského zasadnutia NATO v Bruseli ako odstrašujúce prostriedky voči Rusku.
Šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha plánuje toto stanovisko prezentovať na stretnutí Aliancie, ktoré sa začína 3. decembra, pripomína portál Ukrajinska pravda. Dokument zdôrazňuje, že bol vydaný „pri príležitosti 30. výročia podpísania Budapeštianskeho memoranda“, hoci ho rezort zverejnil dva dni predtým.
„Memorandum malo byť významným krokom k posilneniu globálneho jadrového odzbrojenia a slúžiť ako príklad pre ostatné štáty, aby sa vzdali jadrových zbraní… Nedokázalo však zabrániť agresii Ruskej federácie ako štátu vlastniaceho jadrové zbrane voči Ukrajine ako štátu, ktorý sa vzdal svojho jadrového arzenálu,“ pripomína Kyjev.
Ukrajina považuje Budapeštianske memorandum – ktoré v roku 1994 garantovalo hranice Ukrajiny výmenou za odovzdanie jadrových zbraní – za nedostatočné, hoci rezort diplomacie ocenil kroky svojich predchodcov v nešírení jadrových zbraní. Kyjev v tom roku tiež ratifikoval Zmluvu o nešírení jadrových zbraní (NPT).
Vláda prezidenta Volodymyra Zelenského tiež odmieta akékoľvek ponúknuté záruky podobné memorandu, ktoré by slúžili ako náhrada za členstvo v Severoatlantickej aliancii.
„Sme presvedčení, že jedinou skutočnou zárukou bezpečnosti pre Ukrajinu, ako aj odstrašujúcim prostriedkom proti ďalšej ruskej agresii voči Ukrajine a iným štátom, je plné členstvo Ukrajiny v NATO,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Ministerstvo zdôrazňuje, že náhradné záruky vopred odmieta. „S trpkou skúsenosťou Budapeštianskeho memoranda za sebou nebudeme akceptovať žiadne alternatívy, náhradné formy alebo náhrady plného členstva Ukrajiny v NATO,“ napísal rezort.
Ministerstvo sa obracia na „Spojené štáty a Spojené kráľovstvo, ktoré podpísali Budapeštianske memorandum, na Francúzsko a Čínu, ktoré sa k nemu pripojili a na všetky štáty, ktoré sú zmluvnými stranami Zmluvy o nešírení jadrových zbraní“ s výzvou, aby teraz „politicky podporili“ pozvanie Ukrajiny do NATO, ktoré bude „účinnou protiváhou ruskému vydieraniu“.
(sab)