Palestínske hnutia, ktoré majú od roku 2007 rozdelenú vládu nad palestínskymi územiami, sa dohodli na vytvorení výboru desiatich až pätnástich vrcholných predstaviteľov, ktorí by riadili obnovovanie infraštruktúry.
Panarabská televízia Al-Arábí al-Džadíd, ktorá videla kópiu dokumentu, priblížila, že členovia výboru nebudú členmi ani jedného hnutia. Len v pondelok pritom egyptský minister zahraničia oznámil, že predstavitelia oboch hnutí sa stretli v Káhire na strategických rokovaniach o budúcnosti Pásma Gazy.
Pobrežná enkláva hraničiaca s Egyptom a Izraelom, ktorá má rozlohu porovnateľnú s mestom Bratislava, by podľa tohto plánu mala prejsť pod správu Palestínskej samosprávy – zvrchovaného vládneho orgánu, v ktorom v rámci Predjordánska vládne ľavicové nacionalistické hnutie Fatah.
Islamistickí nacionalisti z hnutia Hamas v roku 2007 zvíťazili v komunálnych voľbách v Pásme Gazy, následne vyhnali reprezentantov Fatahu z enklávy. Odvtedy medzi nimi prebieha tichý konflikt, pripomenul portál Times of Israel (TOI).
Rozhovory sú súčasťou širšieho sprostredkovateľského úsilia Egypta o sprostredkovanie prímeria medzi Izraelom a Hamasom a o rozšírenie humanitárneho prístupu do enklávy, dodal TOI.
Nový výbor by právne zjednotil Gazu a Západný breh Jordánu, pričom by tiež vykonával dohľad nad zdravotníctvom, hospodárstvom či kritickou infraštruktúrou.
Jedným z cieľov vojny v Pásme Gazy, ktorá trvá od 7. októbra 2023, je podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua eliminácia prítomnosti Hamasu. Premiér však podľa vlastných slov nedôveruje ani Fatahu, na ktorého čele stojí prezident Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás.
(sab)