Chaos v Južnej Kórei pokračuje: Ministri vraj podajú demisiu a prezidenta čaká žaloba

Demokratická strana, najväčšia kórejská opozičná strana, v stredu vyhlásila, že na prezidenta Jun Sok-jola a ďalších vysokých bezpečnostných predstaviteľov podá pre vyhlásenie stanného práva žalobu.

South Korea Martial Law Juhokórejský premiér Han Tok-su a ďalší ministri odchádzajú po stretnutí vo vládnom komplexe v juhokórejskom Soule v stredu 4. decembra 2024. Foto: ČTK / AP / Choi Jae-gu

Členovia juhokórejskej vlády informovali premiéra o úmysle podať hromadnú demisiu, uviedli v stredu noviny Čoson Ilbo s odvolaním na zdroj blízky vládnej strane.

Podľa novín Čoson Ilbo sa juhokórejský premiér Han Tok-su s vedením vládnej strany Sila ľudu (PPP) a asistentmi prezidenta Juna plánuje stretnúť o 14:00 miestneho času (6:00 stredoeurópskeho).

Ministri sa pre podanie demisie rozhodli po tom, ako juhokórejský prezident Jun Sok-jol včera v krajine prekvapivo vyhlásil stanné právo, no po niekoľkých hodinách ho následne odvolal.

Demokratická strana, najväčšia kórejská opozičná strana, v stredu vyhlásila, že na prezidenta Jun Sok-jola a ďalších vysokých bezpečnostných predstaviteľov podá pre vyhlásenie stanného práva žalobu.

Okrem prezidenta Juna, ministrov obrany a vnútra „podáme žalobu pre povstanie na kľúčových predstaviteľov armády a polície, ktorí boli do incidentu zapojení, napríklad veliteľa stanného práva a policajného prezidenta,“ uvádza vyhlásenie strany

Prezidenta čaká pokus o impeachment

Šesť juhokórejských opozičných strán neskôr v stredu predložilo v parlamente návrh na odvolanie prezidenta Jun Sok-jola. Hlasovať o návrhu by sa malo v piatok alebo v sobotu.

Návrh na impeachment podpísalo 191 opozičných zákonodarcov. Parlament ho prerokuje vo štvrtok. Opozícia má v 300-člennom parlamente väčšinu. Odvolanie prezidenta musí podporiť dvojtretinová väčšina poslancov a následne najmenej šesť sudcov ústavného súdu.

Stanné právo vyhlásil nečakane

Jun Sok-jol oznámil vyhlásenie stanného práva nečakane v utorok vo vopred neohlásenom príhovore. Hlava štátu v ňom obvinila opozíciu z protištátnych aktivít a sympatií voči Severnej Kórei.

Stalo sa tak v čase, keď sa jeho strana a opozícia nevedia dohodnúť na budúcoročnom rozpočte. Opoziční poslanci žiadajú výrazné zníženie výdavkov, čo prezident označil za ohrozenie fungovania štátu.

O necelé tri hodiny neskôr parlament schválil väčšinou hlasov návrh na zrušenie prezidentovho výnosu. Podľa juhokórejskej ústavy musí prezident v takom prípade stanné právo odvolať. Rozhodnutie prezidenta vyhlásiť stanné právo kritizovalo aj viacero členov jeho vlastnej strany.

(tasr)


Skládky komunálneho odpadu sú na Slovensku bežné, prevádzkovatelia niektorých však pri svojej činnosti nie vždy dodržiavajú zákony. Skládka v Iži navyše stála miesto dnes už exministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana, ktorý bol jej…
Prejsť na článok