Sociálni pracovníci kritizujú nízke príspevky, žiadajú spravodlivé odmeňovanie
Slovenská komora sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce (SKSP a ASP) vyjadrila znepokojenie nad tým, že profesiu sociálneho pracovníka zaradili do najnižšej kategórie stabilizačných príspevkov.
Podľa komory je rozhodnutie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) nespravodlivé a môže viesť k deformácii systému odmeňovania i k odchodu kvalifikovaných odborníkov zo sektora sociálnych služieb.
Sociálny pracovník podľa súčasného návrhu dostane príspevok vo výške 600 eur – o 700 eur menej ako zdravotná sestra či fyzioterapeut v tom istom zariadení. „Ide o vysoko zodpovednú a odbornú prácu, ktorá je pre kvalitu služieb kľúčová,“ uviedla komora.
Minister práce Erik Tomáš (Hlas) vysvetlil, že príspevky sú rozdelené do troch kategórií – zdravotníci 1 300 eur, asistenti a opatrovatelia 1 000 eur, sociálni pracovníci 600 eur. Komora žiada rezort, aby systém prehodnotil a zabezpečil spravodlivé, transparentné a motivačné odmeňovanie pre všetkých odborníkov v sociálnych službách.
(tasr, lud)