|   2025-11-08 19:32:31

Obnovili druhé vedenie k Záporožskej elektrárni, Rusi hlásia vyššiu stabilitu

Do Záporožskej jadrovej elektrárne obnovili druhú externú elektrickú linku, čo podľa ruských prevádzkovateľov výrazne zlepšuje stabilitu napájania stanice.

Elektráreň, ktorú Rusi ovládli už v prvých týždňoch invázie na Ukrajinu, momentálne neprodukuje elektrinu, no na bezpečné chladenie jadrového paliva stále potrebuje externý prísun energie. Linku Ferosplavna-1 opäť pripojili po viac než piatich mesiacoch výpadku.

Prvú linku opravili koncom októbra, no do tej doby bola stanica 30 dní úplne odkázaná na dieselové generátory.

Opravy dlhodobo znemožňovali boje v okolí, preto musela zasiahnuť Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorá pomohla vyrokovať miestne prímerie.

To posledné vstúpilo do platnosti v piatok. Obnovenie pripojenia znižuje riziko jadrovej havárie, čo je prioritou pre medzinárodné spoločenstvo.

(reuters, mja)