Kanada zaviedla nové sankcie proti ruskej tieňovej flotile
Kanada oznámila nové sankcie proti Rusku, zamerané na výrobu dronov, energetický sektor a IT infraštruktúru, ktorú Moskva podľa Ottawy využíva pri kybernetických útokoch na Ukrajinu.
Šéfka kanadskej diplomacie Anita Anandová ich predstavila počas rokovania ministrov G7 v meste Niagara, kde bol prítomný aj ukrajinský minister zahraničia Andrij Sybiha.
Sankcie sa dotýkajú aj takzvanej ruskej tieňovej flotily – starých lodí pod cudzími vlajkami, ktoré pomáhajú obchádzať medzinárodné obmedzenia pri exporte ropy. Anandová zdôraznila, že ide o prvé kanadské opatrenia namierené priamo na hybridné stratégie Ruska.
Ukrajinský zástupca vyzval G7, aby pomohla posilniť obranné kapacity Kyjeva, najmä v oblasti dronov a protivzdušnej obrany. Sankcie sú podľa kanadskej diplomacie súčasťou širšieho úsilia G7 pritlačiť na Kremeľ a ukončiť vojnu.
(tasr, mja)