|   2025-11-13 12:16:00

SaS: Úrad pod vedením Kmeca rozdeľuje milióny kamarátom a garážovým firmám

Aktuálne dianie na Úrade podpredsedu vlády pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku podľa opozície naznačuje vážne podozrenia z netransparentného nakladania s verejnými financiami.

Predseda SaS Branislav Gröhling vo štvrtok vyhlásil, že nominanti Hlasu na úrade Petra Kmeca rozdeľujú štátne prostriedky netransparentne a v prospech podozrivých firiem. SaS preto pripravuje trestné oznámenie.

Gröhling upozornil najmä na rozdeľovanie 200 miliónov eur zo štátneho rozpočtu, pričom poukázal na viaceré medializované prípady dotácií pre firmy údajne prepojené na Hlas. Ako príklad uviedol spoločnosť DBC Slovakia, ktorá vznikla len minulý rok, sídli na zbernom dvore, nemá zamestnancov ani web a pri tržbách 13-tisíc eur dosiahla zisk 80 eur. Napriek tomu získala takmer 1,5 milióna eur na výskum krvnej diagnostiky.

Podľa experta SaS na vedu a výskum Ľudovíta Paulisa je problém ešte hlbší – zlyhal celý systém hodnotenia projektov. Úrad si podľa neho vytvoril vlastnú komisiu bez výberového konania, nezverejnil hodnotenia, body ani poradie žiadateľov. Paulis tvrdí, že ide o takmer identickú schému ako v prípade kauzy bývalého ministra školstva Petra Plavčana.

Úrad podpredsedu vlády obvinenia odmieta a k téme chystá tlačovú konferenciu.

(tasr, lud)