|   2025-11-13 19:16:00

Židovskí osadníci zapálili mešitu na Západnom brehu Jordánu

Židovskí osadníci zapálili v noci na štvrtok mešitu v palestínskom meste Dajr Istijá na severe Západného brehu Jordánu. Na steny nastriekali slogany v hebrejčine obsahujúce výrazy ako „nebojíme sa" a „znovu sa pomstíme".

Reportér agentúry AP videl obhorenú stenu, spálené výtlačky Koránu a poškodené koberce. Nápisy sa vzťahujú na generálmajora Aviho Blutha, ktorý v stredu odsúdil násilie páchané židovskými osadníkmi.

Desiatky maskovaných osadníkov vtrhli v utorok do dvoch palestínskych dedín, kde zapaľovali autá a poškodzovali majetok. Štyria osadníci boli zadržaní, zranenia utrpeli štyria Palestínčania.

Izraelský prezident Jicchak Herzog označil útok za „šokujúci a závažný". Náčelník izraelskej armády Ejal Zamir uviedol, že armáda nebude tolerovať konanie „zločineckej menšiny".

(tasr, sie)