|   2025-11-14 09:05:00

Štáty V4 vyjadrili odpor voči paktu EÚ o migračných kvótach

Poľsko, Maďarsko, Slovensko a Česko vyhlásili, že sa nebudú riadiť plánom Európskej únie o prerozdelení migrantov. Poľský premiér Donald Tusk a maďarský líder Viktor Orbán podľa Euronews odmietli nielen prijímanie migrantov, ale aj finančné kompenzácie.

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) sa stotožňuje s „nulovou migráciou“ a Česko avizovalo, že migrantov odmietne z bezpečnostných dôvodov.

Výnimky sa dohodnúť dajú, avšak len pre krajiny pod reálnym migračným tlakom. Do tejto kategórie spadajú aktuálne Poľsko a Česko. Pre citovaný portál predstavitelia Únie potvrdili, že očakávajú uplatnenie výnimiek od oboch štátov. Maďarsko a Slovensko môžu akt napadnúť právne.

Komisia navyše pôvodne zmeškala termín na návrh fondu solidarity, čo situáciu ešte viac skomplikovalo. O pálčivej téme sa bude pravdepodobne diskutovať na decembrovom samite lídrov Únie.

Členovia bloku majú pomôcť zmierniť záťaž štátov „pod migračným tlakom“. Môžu tak urobiť tromi spôsobmi: premiestnením určitého počtu žiadateľov o azyl na svoje vlastné územie, zaplatením 20-tisíc eur za osobu, s premiestnením ktorej nesúhlasia, alebo financovaním operačnej podpory v členských štátoch, ktorým prislúcha status „pod tlakom“.

(max)