Ódor: Štát nemohol mazať príspevky na Facebooku, išlo len o odporúčania
Úradnícka vláda ani štátne orgány nikdy nemali možnosť rozhodnúť o zmazaní príspevkov na sociálnych sieťach. Takto reagoval bývalý premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor (PS) na vyjadrenie predsedu Hlasu a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, že v rokoch 2022 až 2023 mali byť cenzurované niektoré politické a spoločenské názory.
„Celý čas išlo len o odporúčania pre spoločnosť Meta, ktorá si zachovala právo rozhodnúť sa. Ak sa štátne orgány domnievali, že bol porušený zákon alebo pravidlá sociálnej siete, mohli poslať spoločnosti Meta návrh na odstránenie príspevku,“ spresnil expremiér s tým, že išlo o príspevky šíriace nenávisť alebo ohrozujúce verejné zdravie.
Podľa Šutaja Eštoka zástupcovia vlád Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora mali žiadať spoločnosť Meta o blokovanie a mazanie príspevkov kritizujúcich vtedajšiu vládu a liberálne postoje. Do tejto činnosti mali byť údajne zapojené inštitúcie ako Rada pre mediálne služby a Centrum boja proti hybridným hrozbám.
Minister avizoval konkrétne kroky. Navrhne audit v Rade pre mediálne služby a prehodnotenie Centra boja proti hybridným hrozbám. Centrum by chcel nahradiť špecializovanými útvarmi s ľuďmi, ktorí si „ctia zákon a nestrannosť“.
(tasr, max)