|   2025-11-20 16:05:12

SaS navrhuje obmedziť štátu možnosť zamestnávať mimo pracovného pomeru

Opoziční poslanci Marián Viskupič a Vladimír Ledecký (SaS) navrhujú sprísniť pravidlá pre zamestnávanie na dohodu vo verejnom sektore.

Limit by mal byť na úrovni piatich percent pracovných miest v danej organizácii a zároveň piatich percent mzdových prostriedkov vyplatených za predchádzajúci kalendárny rok.

Autori upozorňujú, že dohody majú množstvo výnimiek – od práce z domu cez neviazanosť na platové tabuľky až po nezverejňovanie v registri zmlúv. Podľa nich existuje riziko, že sa týmto spôsobom obchádza transparentnosť a dodávky služieb sa môžu skrývať za pracovné dohody.

Cieľom však podľa SaS nie je dehonestovať všetkých dohodárov ani zverejňovať ich zárobky, ale vrátiť dohodám ich pôvodnú, doplnkovú funkciu.

(tasr, lup)