Španielsky súd uznal generálneho prokurátora vinným, opozícia žiada nové voľby
Najvyšší súd Španielska uznal generálneho prokurátora Álvara Garcíu Ortiza vinným z úniku dôverných informácií v daňovej kauze, ktorá sa dotýka blízkeho okolia opozície.
V bezprecedentnom verdikte prišiel o funkciu na dva roky a musí zaplatiť pokutu 7 300 eur aj morálne odškodné 10-tisíc eur partnerovi líderky madridského regiónu, ktorý bol predmetom vyšetrovania.
García Ortiz bol nominantom premiéra Pedra Sanchéza a rozsudok tak môže narušiť dôveru verejnosti v nezávislosť súdnictva. Vláda verdikt rešpektuje, hoci s ním nesúhlasí, a chystá sa vymenovať nástupcu.
Opozičná Ľudová strana (PP) verdikt využila na politický útok – žiada premiérovu rezignáciu a nové voľby. Generálny prokurátor obvinenia odmieta a plánuje sa odvolať. Podľa jeho slov išlo o manipuláciu s citlivou korešpondenciou, ktorú údajne nezverejnil.
(reuters, lup)