|   2025-11-28 14:28:00

Pavel sa stretol s kandidátmi na ministrov školstva, zdravotníctva a spravodlivosti

Český prezident Petr Pavel začal na Pražskom hrade sériu neformálnych schôdzok s nominantmi do vznikajúcej vlády hnutí ANO, SPD a Motoristi. V piatok sa stretol s tromi kandidátmi za ANO – na ministrov školstva, zdravotníctva a spravodlivosti.

Robert Plaga, bývalý minister školstva, ocenil prezidentov prehľad o problematike školstva, ktorý získal aj vďaka cestám do regiónov. Jeho prioritou je modernizácia výučby a znižovanie nerovností v prístupe k vzdelaniu.

Kandidát na ministra zdravotníctva Adam Vojtěch, ktorý už rezort viedol počas vlády Andreja Babiša, sa zhodol s hlavou štátu na potrebe zlepšiť prevenciu, digitalizáciu, dostupnosť zdravotnej starostlivosti a prácu s dátami. Chce dokončiť elektronickú zdravotnú dokumentáciu do štyroch rokov.

Jeroným Tejc, kandidát na ministra spravodlivosti a bývalý dlhoročný člen ČSSD, za svoju prioritu označil ochranu slobody slova. Kritizoval predchádzajúcu vládu za obmedzovanie prejavov a s prezidentom diskutoval aj o poškodenom imidži rezortu po bitcoinovej kauze.

Prezident Pavel bude v stretnutiach pokračovať budúci týždeň s výnimkou stredy, keď sa zúčastní na samite V4 v Ostrihome.

(tasr, max)