|   2025-12-07 06:34:00

EÚ udelila pokutu platforme X, Washington reaguje obvineniami

Pokuta vo výške 140 miliónov dolárov, ktorú EÚ udelila platforme X Elona Muska, vyvolala ostrú kritiku v USA. Námestník ministra zahraničných vecí Christopher Landau označil krok Bruselu za dôkaz, že Európa podkopáva americké záujmy, aj keď zároveň žiada ochranu zo strany NATO.

Podľa Landaua EÚ koná protiamericky, keď nosí „európsky klobúk“, no v „NATO klobúku“ sa dovoláva spolupráce. Ku kritike sa pridal aj Marco Rubio a ďalší predstavitelia vrátane JD Vancea.

EÚ tvrdí, že pokuta súvisí so zavádzajúcim overovaním účtov, netransparentnými reklamami a odmietaním prístupu výskumníkov k dátam.

Musk reagoval výzvou na zrušenie EÚ. Kritici v USA vnímajú krok ako cenzúru a diskrimináciu voči americkým technologickým firmám.

(reuters, mja)