S Pavlom už rokovali všetci nominanti okrem Turka, ten je v nemocnici
Na Pražskom hrade v pondelok pokračovali neformálne konzultácie prezidenta Petra Pavla s nominantmi do vznikajúcej vlády. Rokovania absolvovali zostávajúci kandidáti za hnutie Motoristi – okrem Filipa Turka, ktorý sa pre akútny zdravotný stav ospravedlnil.
Podľa Borisa Šťastného, šéfa poslaneckého klubu Motoristov, je Turek hospitalizovaný s vysunutou medzistavcovou platničkou a podstupuje intenzívnu liečbu.
Ako prvý prišiel kandidát na ministra kultúry Oto Klempíř. Stretnutie označil za vecné a priateľské. Hovorili aj o stave kultúry, pričom sa zhodli, že im prekáža „prílišný umelecký aktivizmus“. Diskusiu venovali aj verejnoprávnym médiám a ich financovaniu, pričom obaja zdôraznili dôležitosť zachovania nezávislosti.
Schôdzku absolvoval aj Boris Šťastný, nominovaný na čelo nového rezortu športu, prevencie a zdravia. S prezidentom riešil financovanie športu aj rastúce problémy mladých s obezitou či duševným zdravím.
Turek poslal prezidentovi list s vysvetlením. Nie je však isté, či sa s ním Pavel nakoniec stretne. Prezident už skôr naznačil, že jeho šance stať sa ministrom životného prostredia sú minimálne.
(tasr, lud)