Remišová viní Migaľa z podvodu pre nájom priestorov
Minister investícií Samuel Migaľ (nom. Smeru) čelí kritike za uzatvorenie dodatku nájomnej zmluvy na priestory ministerstva. Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (klub Slovensko – Za ľudí) ide o netransparentný a nevýhodný krok, ktorý obchádza verejnú súťaž, posúdenie Útvarom hodnoty za peniaze a schválenie vládou.
Upozornila, že suma nájmu môže presiahnuť 15 miliónov eur. Remišová zdôraznila, že za jej pôsobenia nájom vyrokovali s takmer 100-percentnou zľavou na 1,5 roka. Naopak, Migaľ podľa nej dosiahol len 50-percentnú zľavu.
Skritizovala aj prenájom ďalších 1 400 metrov štvorcových kancelárskych priestorov a vyššiu cenu parkovacích miest. Poukázala aj na kúpu nového terénneho vozidla za 85-tisíc eur.
Poslankyňa vyhlásila, že ide o podvod, a podala podnet na Najvyšší kontrolný úrad. Sporná je podľa nej aj indexácia nájmu na úrovni päť percent: „Každý rozmýšľajúci človek vie, že žiadna inštitúcia nasledujúce roky nepredpokladá infláciu päť percent. Všetky inštitúcie sa zhodujú na tom, že bude smerovať k dvom percentám. To jeho zastropovanie indexácie má navyše platiť až od roku 2033.“
Migaľ argumentuje, že zmenou zmluvy ministerstvo ušetrilo 1,9 milióna eur v budúcom roku. Zároveň v zmluve rezort podľa neho obmedzil ročné navýšenie nájmu z dôvodu inflácie maximálne na päť percent.
(tasr, max)