|   2025-12-09 20:33:00

Americká kritika pokuty pre X je prehnaná, tvrdí kancelár Merz

Nemecký kancelár Friedrich Merz odmietol americkú kritiku pokuty, ktorú Európska komisia udelila sociálnej sieti X Elona Muska. Podľa neho musia firmy rešpektovať zákony krajín, v ktorých pôsobia – či už ide o americké spoločnosti v Európe, alebo naopak.

Pokuta pre sieť X je prvou sankciou uvalenou na základe nového nariadenia o digitálnych službách (DSA), ktorého cieľom je efektívnejší boj proti nezákonnému obsahu.

Rozhodnutie však v USA vyvolalo ostrú reakciu – minister zahraničných vecí Marco Rubio ho označil za útok na americký ľud a prezident Donald Trump kritizoval smerovanie Európy.

Elon Musk dokonca vyzval na zrušenie EÚ. Merz zdôraznil, že v prípade porušenia pravidiel má každá firma právo na odvolanie, no zároveň platí, že zákony platia pre všetkých rovnako.

(tasr, pir)