|   2025-12-12 10:39:00

Stredné školy si otestovali systém elektronickej maturity

Študenti si otestovali novú Platformu elektronického testovania, v rámci ktorej sa bude v marci konať elektronická maturita. Do záťažového testovania sa zapojilo 8 443 žiakov z 598 stredných škôl.

Novú platformu zavádza v rámci digitalizácie školstva ministerstvo v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže (NIVaM). Cieľom testovania bolo overenie funkčnosti platformy pre elektronické testovanie a pripravenosti škôl na reálnu eMaturitu.

„Zaznamenali sme len ojedinelé technické ťažkosti, problémy s prihlásením u niekoľkých žiakov, nefunkčnosť internetu na jednej škole a niekoľko drobných technických problémov. Všetky boli priebežne riešené, pričom technická podpora bola zabezpečená počas celého testovania,“ spresnila generálna riaditeľka NIVaM Romana Kanovská.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) zdôraznil, že nechcú, aby sa už počas prvého roka uskutočnilo stopercentné elektronické testovanie.

„Školy aj študenti sa na to musia pripraviť, aby samotná elektronická forma nebola prekážkou pri dosahovaní výsledkov. Nie každý študent musí maturovať elektronicky, ale každá škola musí byť na elektronické testovanie pripravená,“ povedal.

Rezort informoval, že školy čaká ešte generálna skúška elektronickej maturity, naplánovaná na 10. februára budúceho roka, ktorá preverí pripravenosť škôl, systému aj žiakov v podmienkach podobných ostrej skúške. Následne sa 10. marca bude konať eMaturita.

(tasr, luc)