Opozícia kritizovala neschválenie programu mimoriadnej schôdze
Opozičné strany PS, SaS aj Hnutie Slovensko kritizovali neschválenie programu mimoriadnej schôdze o energopomoci. Koalícia týmto krokom podľa nich ukázala, že im na ľuďoch nezáleží a radšej zakrýva vlastné zlyhania.
„Energopomoc, ktorú ministerka Saková dva roky sľubovala, skončila ako absolútny chaos. Viac ako 200-tisíc domácností, ktoré mali dostať pomoc, ju nedostanú, a počas sviatkov budú ľudia nútení stáť v radoch na okresných úradoch a klientskych centrách, aby opravovali chyby, ktoré vláda spôsobila,“ uviedol opozičný poslanec Karol Galek (SaS).
SaS podľa neho ministerku hospodárstva Denisu Sakovú (Hlas) už vopred upozorňovala, že zvolené databázy nebude možné spojiť. Pomoc sa tak rozdelila plošne bez akýchkoľvek kritérií. Rovnako kritizoval, že niektorí dostanú energopomoc na elektrinu a iní zase na plyn alebo ju nedostanú vôbec.
Ivan Štefunko (PS) zhodnotil, že Slováci platia drahé energie, no namiesto toho vláda dotuje ceny energií pre poslancov. „Pravidlá sa menia na poslednú chvíľu, hoci ministerka mala dva roky na prípravu funkčného systému. Výsledok je babrácky a doplácajú naň bežní ľudia,“ uzavrel Štefunko.
Poslanci z Hnutia Slovensko odovzdali koaličným kolegom v parlamente symbolické „energošeky“, keďže podľa nich je energopomoc nastavená tak, že na ňu majú nárok aj poslanci s nadštandardne vysokými príjmami.
(tasr, luc)