|   2025-12-13 22:23:00

Po 22 rokoch sa končí misia OSN v Iraku

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres si v sobotu v Bagdade pripomenul ukončenie politickej misie OSN v Iraku, ktorá podporovala prechodné obdobie krajiny po invázii vojsk pod vedením USA.

Na žiadosť Bagdadu ukončí Misia OSN pre pomoc Iraku (UNAMI) svoju činnosť po 22 rokoch. Invázia spojeneckých síl v roku 2003 viedla k zvrhnutiu režimu Saddáma Husajna.

„UNAMI bola poctená tým, že mohla kráčať bok po boku s irackým ľudom,“ vyhlásil Guterres na záverečnom ceremoniáli misie. „Hoci sa misia končí, OSN bude vždy sprevádzať Iračanov na ceste k mieru, udržateľnému rozvoju a ľudským právam,“ dodal. Úrady a programy OSN budú naďalej pôsobiť v Iraku.

„Svet si musí uvedomiť jednu vec: Irak je teraz normálnou krajinou. Vzťahy medzi OSN a Irakom sa s ukončením misie UNAMI vrátia do normálu,“ povedal Guterres počas spoločnej tlačovej konferencie s irackým premiérom Muhammadom Šijá as-Súdáním.

Premiér uviedol, že koniec mandátu UNAMI „znamená začiatok novej kapitoly spolupráce“. „Naše vzťahy s OSN prostredníctvom UNAMI boli kľúčové a účinné pri uspokojovaní potrieb Iraku a jeho podpore, až kým sa nedosiahol stav úplnej sebestačnosti,“ dodal.

(tasr, mja)