|   2025-12-15 07:43:00

V parlamente aktuálne pôsobí osem nezaradených poslancov

Od začiatku aktuálneho volebného obdobia na jeseň 2023 došlo v parlamente k viacerým presunom poslancov. Piati nezaradení poslanci prišli do parlamentu na kandidátke koaličných strán, traja zákonodarcovia odišli z opozičného klubu.

Ján Ferenčák oznámil odchod z poslaneckého klubu Hlasu, lebo ho parlament na návrh strany odvolal z čela výboru pre európske záležitosti.

Poslanci Ivan Ševčík a Pavel Ľupták vlani na jeseň odišli spolu so súčasným ministrom cestovného ruchu a športu Rudolfom Huliakom z koaličného klubu SNS. Pôsobia v mimoparlamentnej strane Národná koalícia, ktorej Huliak predsedá.

Nezaradeným poslancom je aj Roman Malatinec, ktorý vo februári odišiel z koaličného klubu Hlasu. Odôvodňoval to tým, že nemal adekvátny priestor na svoju snahu o podporu kultúry a rozvoja regiónov. Pridal sa k Národnej koalícii.

Ako nezaradený v parlamente vystupuje aj Miroslav Radačovský. Ten v posledných parlamentných voľbách kandidoval za SNS. Poslanecký sľub zložil v marci 2025, mandátu sa ujal po tom, ako sa Huliak stal ministrom.

Ďalšími nezaradenými poslancami sú Ľubomír Galko, Rastislav Krátky a Richard Vašečka, ktorí boli v opozičnom klube Slovensko, Za ľudí, KÚ, ktorý má už dnes názov Slovensko – Za ľudí. Galko klub opustil v septembri 2024. Pôsobí v mimoparlamentnej strane Demokrati.

Krátkeho z klubu vylúčili na jeseň tohto roka po tom, ako podporil vládnu novelu Ústavy SR. Vašečka opustil klub takisto po hlasovaní o novele ústavy. Jeho podpora úpravy bola vopred známa, no nesúhlasil s postupom Hnutia Slovensko pri vylúčení Krátkeho.

(tasr, est)