Stopka pre veternú energiu, USA hovoria o národnej bezpečnosti
Nájomné zmluvy na päť veľkých projektov veternej energie na mori pri východnom pobreží USA pozastavila administratíva Donalda Trumpa z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť. Ministerstvo vnútra podotklo, že pohyb turbín a reflexné veže spôsobujú radarové rušenie, čo môže ohroziť identifikáciu hrozieb.
Pauza má umožniť vyhodnotenie rizík a možných zmierňujúcich opatrení. Akcie energetických firiem po oznámení výrazne klesli – jedna z dánskych firiem, ktorá vlastní dva z dotknutých projektov, už stratila cez dvanásť percent.
Guvernérka New Yorku Kathy Hochulová a prokurátor Connecticutu William Tong krok skritizovali ako útok na čistú energiu. Priemyselné skupiny pripomenuli, že projekty už prešli ministerstvom obrany bez výhrad.
Trump dlhodobo útočí na segment veternej energie, ktorú označuje za neefektívnu a drahú. Jedna zo zasiahnutých spoločností varovala, že pozastavenie môže ohroziť dodávky energie pre vojenské základne a dátové centrá, ktoré podporujú umelú inteligenciu a obranu.
(reuters, max)